Wrocławskie klasy filmowe powstały z inicjatywy DCF i marszałka województwa

Wrocławskie klasy filmowe powstały z inicjatywy DCF i marszałka województwa
Adobe Stock
W sześciu klasach trzech wrocławskich liceów program edukacyjny został poszerzony o zajęcia z historii kina, języka filmowego i produkcji filmowej. Pilotażowy projekt "Klasy filmowe" to autorski program Dolnośląskiego Centrum Filmowego (DCF).

W wtorek w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbyła się inauguracja filmowego roku szkolnego. W pilotażowym projekcie bierze udział ponad 170 uczniów z trzech wrocławskich liceów. W klasach, do których uczęszczają ci uczniowie, przez cały rok będą prowadzone zajęcia z zakresu języka filmowego, historii kina i produkcji filmowej. Program nauczania powstał przy udziale filmoznawców, pedagogów i twórców filmowych.

Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta podkreślił, że program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną.

- Zajęcia teoretyczne będą prowadzić opiekunowie klas na cotygodniowych zajęciach w szkołach, praktyczne zaś - zaproszeni do współpracy eksperci i twórcy filmowi - raz w miesiącu w DCF - powiedział Perduta.

Dodał, że zajęciom praktycznym towarzyszyć będą pokazy filmów, warsztaty i spotkania z twórcami - reżyserami, aktorami czy producentami filmowymi.

- Chodzi nam o to, aby młodzież miała żywy kontakt z osobami, które tworzą filmy. Cały program działania klas filmowych był konsultowany z nauczycielami z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filmoznawcami, ale też z młodzieżą, która na co dzień odwiedza nasze kino. Wierzę, że tegoroczny pilotaż pokaże, że warto ten projekt rozwijać w przyszłości - dodał Perduta.

W programie przewidziano między innymi pokazy filmów: "Najlepszy" w reż. Łukasza Palkowskiego, "Jutro lub pojutrze" w reż. Binga Liu, "Księżyc Jowisza" w reż. Kornéla Mundruczó czy "I młodzi pozostaną" w reż. Petera Jacksona.

Uzupełnieniem programu edukacyjnego będzie Młodzieżowy Klub Filmowy, gdzie odbywać się będą dyskusje na temat filmów z bieżącego repertuaru DCF.

Klasy filmowe to autorski program DCF, realizowany przy wsparciu marszałka województwa dolnośląskiego i Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!