Partnerzy portalu

Wsparcie edukacji uczniów z Ukrainy będzie kontynuowane. MEiN i UNICEF mają wspólny plan

Wsparcie edukacji uczniów z Ukrainy będzie kontynuowane. MEiN i UNICEF mają wspólny plan
We wtorek w Warszawie uroczyście podpisano wspólny plan pracy na 2023 r. MEiN i UNICEF (fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL)
MEiN i UNICEF kontynuują i poszerzają zakres współpracy na rzecz wsparcia edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy, które znalazły się w Polsce w wyniku agresji rosyjskiej. We wtorek w Warszawie uroczyście podpisano wspólny plan pracy na 2023 r.
 • Ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki podpis pod dokumentem złożył wiceminister Tomasz Rzymkowski, ze strony UNICEF-u Rashed Mustafa Sarwar, koordynator krajowy ds. uchodźców w Polsce.
 • Głównym celem wspólnych działań jest przede wszystkim wsparcie procesu kształcenia ukraińskich dzieci, a także zapewnienie im równego dostępu do wysokiej jakości edukacji w Polsce.
 • Dziedziny współpracy ujęte w planie pracy MEiN-u i UNICEF-u obejmują m.in. współpracy z uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi, zwiększanie kompetencji cyfrowych uczniów czy wspieranie zdrowia psychicznego.

Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności nowej dyrektor UNICEF-u Regionu Europy i Azji Centralnej Reginy De Dominicis, która jest koordynatorem ds. uchodźców i migrantów w Europie.

Mówiąc o podpisanym dokumencie, Rzymkowski wskazał, że "kontynuujemy to, co od wielu lat wspólnie tworzymy w Polsce".

Dzięki pomocy UNICEF-u państwo polskie jeszcze pełniej może nieść pomoc dzieciom i młodzieży z Ukrainy

 

"Ta współpraca w bardzo trudnych chwilach konfliktu zbrojnego okazała się niezwykle ważna. Dzięki pomocy UNICEF-u państwo polskie jeszcze pełniej może nieść pomoc dzieciom i młodzieży z Ukrainy, które znalazły miejsce w polskich placówkach oświatowych i w polskich uczelniach wyższych" - powiedział.

Zaznaczył, że głównym celem wspólnych działań jest przede wszystkim wsparcie procesu kształcenia ukraińskich dzieci, a także zapewnienie im równego dostępu do wysokiej jakości edukacji w Polsce.

"Ta współpraca nie ogranicza się tylko do tych tragicznych sytuacji związanych z wojną w Ukrainie, ale również do kwestii podnoszenia kwalifikacji, wznowienia przerwanego cyklu kształcenia, wspierania procesu zdobywania kwalifikacji cyfrowych, wsparcia integracji niepełnosprawnych w ramach środowiska szkolnego czy też we współpracy z samorządem terytorialnym w organizacji wspólnych warsztatów dla młodzieży" - dodał wiceminister.

O tym, jak ważnym partnerem dla UNICEF-u w odpowiedzi na kryzys uchodźczy jest Polska, świadczy to, że nowa dyrektor UNICEF-u Regionu Europy i Azji Centralnej wybrała właśnie Polskę za cel swojej pierwszej wizyty po objęciu stanowiska - mówił Rashed Mustafa Sarwar.

Edukacja jednym z najważniejszych tematów dla UNICEF-u

Podkreślił, że edukacja jest jednym z najważniejszych dla UNICEF-u tematów.

"Edukacja (...) będzie przesądzała o przyszłości i myślimy tutaj nie tylko o dzieciach z Ukrainy, myślimy również o dzieciach z Polski, które będą mogły na naszych wspólnych przedsięwzięciach skorzystać" - powiedział. Jak mówił, Polska i UNICEF od wielu lat realizują i będą realizowały wiele wspólnych przedsięwzięć.

"Bardzo istotnym tematem, który również podnieśliśmy w naszych rozmowach, jest temat odbudowy. Jego integralną częścią jest temat edukacji. I ta odbudowa będzie zaczynała się o wiele wcześniej niż skończy się wojna. To jest również rzecz, o której też będziemy rozmawiać" - dodał.

Dziedziny współpracy ujęte w planie pracy MEiN-u i UNICEF-u na rok 2023

Dziedziny współpracy ujęte w planie pracy MEiN-u i UNICEF-u na rok 2023 obejmują m.in. wspólny projekt MEiN-u, UNICEF-u i Instytutu Badań Edukacyjnych we współpracy z uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi pn. "Szkoła dostępna dla wszystkich", który ma na celu rozwijanie kompetencji nauczycieli specjalistów w zakresie zapewniania dostępności procesu kształcenia z uwzględnieniem zróżnicowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci i młodzieży.

W planie zapisano też: wzmacnianie transformacji cyfrowej i zwiększanie kompetencji cyfrowych uczniów; wspieranie zdrowia psychicznego oraz psychospołecznego; kampanię na rzecz kontynuowania edukacji do uzyskania pełnego wykształcenia; analizę polskiej i ukraińskiej podstawy programowej; przygotowanie nauczycieli, pedagogów i psychologów do wsparcia ukraińskich dzieci i młodzieży w ich integracji i dalszej nauce w Polsce; organizację letniego wypoczynku i zajęć integracyjnych połączoną z nauką języka polskiego; kontynuowanie współpracy w zakresie kształcenia zawodowego i szkolenia zorientowanej w 2023 r. na doradztwo merytoryczne i kierunkowe MEiN przy wdrażaniu zaplanowanych projektów.

Jak informuje resort edukacji, plan ten jest efektem podjętej w czerwcu ubiegłego roku współpracy w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu edukacyjnemu dzieci i młodzieży z Ukrainy.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Robin Hood 2023-07-19 10:36:02
  Ukraińcy do siebie najwyższy czas
 • Polski nauczyciel mgr 2023-07-19 09:49:50
  Zarabia w stolicy pk 10 latach 3400 na rękę. Jakieś pytania. Chyba już wiedzą czym mają się zająć. Podpowiadam wynagrodzeniem nauczycieli minimum na poziomie kapitana w wojsku. Czyli podwyżka 70 % , a nie 6 % i to dopiero zaplanowana na rok 2024
 • Uczeń bez szkoły 2023-07-19 00:18:11
  Niech lepiej znajdą miejsca do szkół dla Polaków a nie Ukraińcami się zajmują

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!