Wyjaśnia się sytuacja szkół w Poznaniu. Kuratorium o braku miejsc

Wyjaśnia się sytuacja szkół w Poznaniu. Kuratorium o braku miejsc
Blisko 17 tys. uczniów z Ukrainy uczy się w szkołach Wielkopolski (fot. shutterstock).
Normuje się sytuacja w Poznaniu i powiecie poznańskim. Nie ma już młodych osób, dla których nie byłoby miejsca nauki w szkole ponadpodstawowej. Przynajmniej informacje o takim problemie nie docierają już do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
  • Nie ma już problemu braku miejsc w poznańskich szkołach ponadpodstawowych. 
  • Miejsce nauki znaleźli też uczniowie z terenu starostwa poznańskiego.
  • W szkołach i przedszkolach Wielkopolski jest już ponad 20 tys. dzieci ukraińskich.

- Do kuratorium obecnie nie zgłaszają się już rodzice w sprawie braku miejsca w szkole ponadpodstawowej – mówi Magdalena Miczek, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Przypomnijmy więc, że u progu nowego roku szkolnego ok. 700 absolwentów szkół podstawowych nie miało wybranego miejsca nauki. W piątek, 2 września, było ich niespełna 100, ale młodzież wciąż nie miała się gdzie uczyć. Teraz wszystkie dzieci z terenu Poznania to miejsce już mają. 

Według rzeczniczki problem może jeszcze dotyczyć pojedynczych osób z powiatu poznańskiego, który prowadził rozmowy z ościennymi powiatami oraz gminami, którym przekazał zadanie prowadzenia szkół ponadpodstawowych, aby rozwiązać sytuację. Ale sprawdziliśmy, nie ma.

- O ile w zeszłym tygodniu były jeszcze pojedyncze telefony od takich osób lub pojawiały się one osobiście w starostwie, to dzisiaj nie mamy już takich sygnałów, że ktoś ma kłopoty ze znalezieniem szkoły – wyjaśnia Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Należy więc domniemywać, że problem braku miejsc w Poznaniu i okolicy w końcu został rozwiązany. O innych przypadkach nie było mowy, bo – jak podkreśla przedstawicielka KO w Poznaniu - w województwie problem z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych dotyczył przede wszystkim Poznania oraz powiatu poznańskiego.

Przybywa nauczycieli

Wyjaśnia się także sytuacja kadrowa w szkołach i placówkach oświatowych.  

- Na dzień 7 września 2022 r. jest ich prawie 700, z czego około połowa to nauczyciele specjaliści. W samym Poznaniu liczba ogłoszeń wynosi około 150, w tym ponad 50 dotyczy pełnego wymiaru godzin – informuje Magdalena Miczek.

Zaznacza przy tym, że ogłoszenie o wakującym etacie w szkole czy przedszkolu jest widoczne na stronie kuratorium przez liczbę dni, która została wskazana jako termin nadsyłania ofert i nie jest usuwane w momencie zatrudnienia nauczyciela. Dopiero po wygaśnięciu okresu ważności ogłoszenia jest ono automatycznie wygaszane.

Tu jednak nie można mieć złudzeń, że wszystko jest w porządku. – Nie wiem, czy jest jakaś szkoła czy organ prowadzący, który by powiedział, że ma dostateczną liczbę pedagogów, ale o skali tego problemu nie można jeszcze wiele powiedzieć – podkreśla rzeczniczka starostwa poznańskiego.  

Fakt, obecnie nikt nie dysponuje danymi, które pokazywałyby tę liczbę łącznie. Będą one znane dopiero za miesiąc, kiedy z placówek oświatowych spłyną informacje do Systemu Informacji Oświatowej. Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki przedstawionych w chwili rozpoczęcia roku szkolnego tych wakatów jest ok. 17 tys., z czego ok. 4 tys. to etaty nauczycieli specjalnych, których obowiązek zatrudnienia w odpowiedniej liczbie pojawił się z dniem 1 września. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że wakatów jest co najmniej 20 tys., jeśli nie 70 tys.

Dyrektorzy powołani

Kuratorium utrzymuje natomiast, że wszystkie placówki edukacyjne w Wielkopolsce mają powołanych dyrektorów, więc przynajmniej tu jest wszystko w porządku.

- Jedynie w dwóch szkołach dyrektorów w dniu 1 września br. zastępowali wicedyrektorzy – wylicza Magdalena Miczek.

Liczba ukraińskich dzieci w szkołach

Znana jest też liczba dzieci ukraińskich, które aktualnie korzystają z oferty edukacyjnej wielkopolskich placówek oświatowych - według kuratorium w Wielkopolsce uczy się ponad 20 tys. ukraińskich dzieci, przyjętych po 24 lutego, z czego 3,5 tys. w przedszkolach oraz 16,6 tys. w szkołach (około 80 proc. w szkołach podstawowych). Szkoły utworzyły 157 oddziałów przygotowawczych.

W samym Poznaniu, według informacji urzędu miasta, do placówek prowadzonych przez miasto uczęszcza ponad 4,4 tys. dzieci z Ukrainy, mających status uchodźcy, z czego 818 do przedszkoli, 3210 uczniów do szkół podstawowych, a 389 do placówek ponadpodstawowych.

 

TAGI
KOMENTARZE1

  • Sławomir 2022-09-12 15:14:50
    No proszę i wszystko działa tak jak co roku. A takie miały być niby problemy. Znów cesiu nie miał racji i dlatego zrejterował.😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!