Partnerzy portalu

Wymagania na maturach będą obniżone. Wiadomo, jak bardzo

Wymagania na maturach będą obniżone. Wiadomo, jak bardzo
Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone - powiedział Przemysław Czarnek (Fot. PAP/Andrzej Lange)
Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o ok. 20-25 proc. – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 • Czarnek powiedział, że tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech - średniej.
 • Tegoroczni maturzyści byli w liceach i to na początku swojej przygody z liceami, w okresie pandemii koronawirusa i nauki zdalnej - przypomniał minister.
 • Dlatego nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej - dodał Przemysław Czarnek.

Pierwszy rocznik, który kończy edukację w systemie 8 plus 4

W środę odbyła się poświęcona maturom z 2023 r. konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceszefa MEiN Dariusza Piontkowskiego i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika.

Czarnek powiedział, że tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który kończy edukację w systemie 8 plus 4, czyli ośmiu lat szkoły podstawowej i czterech - średniej, po reformie PiS.

"Chcę również przypomnieć, że w związku z tym, że tegoroczni maturzyści byli w liceach i to na początku swojej przygody z liceami, w okresie pandemii koronawirusa i nauki zdalnej, toteż nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej" - podkreślił.

Zaznaczył, że tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, ale na wymaganiach egzaminacyjnych, które MEiN ustaliło w związku z pandemią i nauką zdalną.

Wymagania na maturach będą obniżone o ok. 20-25 proc.

"Na wszystkich egzaminach, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o ok. 20-25 proc." - podał.

Czarnek powiedział również, że w związku z tym, że tegoroczni maturzyści na początku swojej przygody z liceami uczyli się zdalnie, zadecydowano o odejściu od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 proc.

"Tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane jest przystąpienie do tego egzaminu, a nie osiągnięcie progu 30 proc." - sprecyzował.

"W tym roku powracamy do egzaminu ustnego i od tego odejścia nie ma" - powiedział. Powodem tego, że się nie odbywał rok temu i dwa lata temu były, jak zwrócił uwagę, kwestie sanitarne i walka z pandemią.

"Nie ma najmniejszych powodów, żeby od egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne pozwalają na to, żeby się odbył" - zaakcentował.

Szef CKE: zakres wymagań dostosowany dla wszystkich

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przekazał na konferencji prasowej, że matura w 2023 i 2024 r. będzie przeprowadzana nie na podstawie pełnego zakresu wymagań podstawy programowej, tylko na podstawie wymagań określonych w rozporządzeniu o wymaganiach egzaminacyjnych.

"Dotyczy to zarówno matury w formule 2023, czyli matury, do której będą przystępowali absolwenci czteroletniego liceum, jak i matury, do której będą przystępowali absolwenci jeszcze techników, czyli w formule 2015. Ze względu na zawirowania, które spowodowało kształcenie zdalne, zakres wymagań, czyli wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, jest dostosowany do wszystkich maturzystów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego w tym roku i w przyszłym roku" - powiedział Smolik.

Jak dodał, oprócz tego, że ograniczony został zakres wymagań, to również na poziomie poszczególnych arkuszy wprowadzone zostały dostosowania uwzględniające wszystko, co było prowadzone w kształceniu zdalnym.

Szczegóły zmian w arkuszach maturalnych i czasu pisania

"W przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym oprócz ograniczenia wymagań określonych w podstawie programowej, ograniczeniu uległ również katalog lektur obowiązkowych, których znajomość obowiązuje maturzystów" - wskazał dyrektor CKE.

Zaznaczył, że nie zmienił się czas, w którym maturzyści będą pisali ten egzamin - to jest 40 min. "Zmniejszona została liczba zadań, które maturzyści muszą rozwiązać w tym czasie. Maturzysta nie będzie mógł uzyskać, tak jak to było planowane, 70 punktów, tylko 60 punktów. Na rozwiązanie tej mniejszej liczby zadań czas pozostał taki sam" - podkreślił Smolik.

Przypomniał, że w przypadku wypowiedzi pisemnej plany były takie, że maturzysta będzie musiał napisać wypracowanie na 400 słów i odwołać się do lektury wskazanej w poleceniu.

"To również w roku 2023 i 2024 zostało zawieszone. Maturzysta będzie musiał napisać prace liczącą minimum 300 słów i będzie mógł się odwołać do dowolnej lektury z kanonu lektur obowiązkowych" - przekazał szef CKE.

Zaznaczył, że podobne dostosowania zostały wprowadzone w egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. "Oprócz ograniczenia samych wymagań ograniczona została liczba zadań z 50 punktów, które były planowane, maturzyści będą mogli uzyskać 46 punktów, czyli cztery zadania mniej" - wyjaśnił.

Dodał, że oprócz tego została zwiększona liczba zadań zamkniętych.

"W przypadku egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym czas, który był przeznaczony i liczba zadań została taka jak planowaliśmy. Obniżony został ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej. W skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego to jest B1, B1+" - powiedział Smolik.

Podkreślił, że podobnie jak w języku polskim, zmniejszona została oczekiwana liczba wyrazów w wypowiedzi pisemnej.

"Dostosowania arkuszy objęły również arkusze na poziomie rozszerzonym. W trochę mniejszym stopniu niż arkusze na poziomie podstawowym, ale chociażby w egzaminie z historii czy z filozofii ograniczona została liczba wyrazów, które maturzysta musi napisać w wypracowaniu. W każdym arkuszu na poziomie rozszerzonym również ograniczony został zakres wymagań określonych w podstawie programowej o 20-25 proc. w każdym przedmiocie" - dodał szef CKE.

TAGI
KOMENTARZE49

 • adi 2023-02-06 20:43:31
  matura to gra w ruletkę .Jedni nie uczą się przez całe liceum ,lawirują i ślizgają się a podchodzą do matury ,trafiają w pytania które nie przespali na zajęciach i zdają.Drudzy kują całe liceum podchodzą do matury nie trafiają w pytania bo akurat gdzieś pomineli temat i oblewają.taka jest rzeczywist...ość i dopiero pierwszy rok studiów potrafi ich odpowiednio zweryfikować .  rozwiń
 • Ala 2023-01-29 09:31:43
  Do Abcdefg: Nie, pani nie umie niczego więcej, bo jest emerytka Na świecie tysiące dzieci są w edukacji domowej, po której dostają się na prestiżowe uczelnie,np Harvard, jak widać nauczyciel nie jest niezbędny, dziś dostęp do wiedzy jest nieograniczony, wystarczy chcieć się uczyć Dzieci po ED są bar...dziej kreatywne, myślą nieszablonowo, żądają pytania  rozwiń
 • Piotr 2023-01-29 09:24:44
  Jeszcze przed chwilą nauczyciele twierdzili , że PiS podnosi wymagania, żeby utrudnić zdanie matury bo ciemnotą lepiej się rządzi. Teraz po obniżeniu argument został ten sam. Ot nauczyciele i ich logika. Po podwyżce 1300 złotych zarabialiby mniej . 😱

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!