Partnerzy portalu

Wynagrodzenia nauczycieli będą rosły na każdym stopniu awansu

Wynagrodzenia nauczycieli będą rosły na każdym stopniu awansu
Dariusz Piontkowski (fot. twitter.com/MEN_GOV_PL)
Wynagrodzenie przeciętne nauczyciela będzie rosło na każdym stopniu awansu zawodowego. Nie chcemy podnosić wynagrodzeń tylko nauczycielom rozpoczynającym pracę, ale także tym znacznie bardziej doświadczonym – powiedział we wtorek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki zakończyło się we wtorek kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. W jego skład wchodzą przedstawiciele resortu edukacji, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i korporacji samorządowych. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa kierownictwa MEiN.

"Dziś często słyszymy o tym, że płaca nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole jest nieatrakcyjna, niewiele się różni od wynagrodzenia minimalnego, dlatego szczególnie podnosimy wynagrodzenie nauczyciela rozpoczynającego pracę. Dziś ten nauczyciel zarabia niespełna 3 tys. zł wynagrodzenia podstawowego, zasadniczego. Teraz chcemy je podnieść o ponad 1 tys. zł do ponad 4 tys. zł. To jest mniej więcej tyle, ile dziś wynosi stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego" - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Zapewnił, że przewidywane jest też "zmniejszenie biurokracji związanej z awansem zawodowym nauczycieli.

"On ma się skupić na doskonaleniu, na pracy z uczniem. To wynagrodzenie przeciętne nauczyciela będzie rosło oczywiście na każdym stopniu awansu zawodowego. Nie chcemy tylko i wyłącznie podnosić wynagrodzeń rozpoczynającym pracę, ale także tym znacznie bardziej doświadczonym" - zapewnił Piontkowski.

Są to kwoty podwyżek od 1,2 do 1,4 tys. zł zależnie od stopnia awansu zawodowego.

"Wzrost wynagrodzeń nauczycieli wymaga także dużego wysiłku finansowego ze strony państwa. Musimy dołożyć dodatkowo kilka miliardów złotych, aby te wzrosty wynagrodzeń były możliwe" - mówił Piontkowski.

Dodał, że według szacunków MEiN w ciągu roku - od września 2022 r. do września 2023 r. - potrzeba na ten cel niemal 7 mld zł. W tej kwocie są też pieniądze przeznaczone na odprawy.

TAGI
KOMENTARZE21

  • Edukator 2021-09-23 17:26:42
    Henryk to PŁATNY TROLL. NIE KARMIĆ TROLLA.
  • Henryk 2021-09-23 15:34:05
    Do Kali: żona siłaczka woli się męczyć? Czy nie poradzi sobie w biedronce?
  • Kali 2021-09-23 15:21:16
    Do Henryk : Żona przy tablicy, a ja w Biedronce, już nie przy tablicy. Wolę Biedronkę...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!