Wynagrodzenie nauczycieli: Takie będą zarobki w 2021 r.

Wynagrodzenie nauczycieli: Takie będą zarobki w 2021 r.
Wynagrodzenie nauczycieli w 2021 r. Jest rozporządzenie (fot. shutterstock)
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, jakie będą obowiązywać w 2021 r. Zgodnie z nim stawki te w tym roku nie wzrosną.
 • W ustawie budżetowej na 2021 r. kwota bazowa dla nauczycieli nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od 1 września 2020 r. (wynosi 3537,80 zł).
 • W rozporządzeniu uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, a także trzy poziomy wykształcenia.
 • Kwoty podane w niej są takie same jak w rozporządzeniu ministra edukacji obowiązującym od 1 września 2020 r.

Szef MEiN jest zobowiązany co roku do wydania rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, nawet gdy wynagrodzenie to nie zmienia się w stosunku do poprzedniego roku. Tak jest w tym roku - wysokość kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli pozostaje na poziomie z 1 września 2020 r.

Wynagrodzenia zasadnicze dla nauczycieli w 2021 r.

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników średniego wynagrodzenia nauczycieli. Podstawą kształtowania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego jest kwota bazowa, ustalana corocznie w ustawie budżetowej.

[ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE W DZIALE MULTIMEDIA]

W ustawie budżetowej na 2021 r. kwota bazowa dla nauczycieli nie wzrosła w stosunku do kwoty bazowej obowiązującej od 1 września 2020 r. (wynosi 3537,80 zł).

Załącznikiem do rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 12 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, a także trzy poziomy wykształcenia.

Kwoty podane w niej są takie same jak w rozporządzeniu ministra edukacji obowiązującym od 1 września 2020 r.

Najliczniejsza grupa nauczycieli to osoby z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym - stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli. W tabeli podano, że w tej grupie wynagrodzenie:

 • nauczyciela stażysty wynosi - 2949 zł brutto,
 • nauczyciela kontraktowego - 3034 zł brutto,
 • nauczyciela mianowanego - 3445 zł brutto
 • nauczyciela dyplomowanego - 4046 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym magistra bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym i wynagrodzenie stażysty wynosi 2818 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - 2823 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 3002 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego - 3523 zł brutto.

W grupie nauczycieli z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz z innym wykształceniem, a także wynagrodzenie stażysty wynosi - 2800 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - 2818 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 2638 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego - 3079 zł brutto.

Czytaj też: Wynagrodzenia nauczycieli znów na stole, ale o podwyżkach nie ma jeszcze mowy

Dodatki dla nauczycieli w 2021 r.

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, którego minimalną wysokość określa minister edukacji w rozporządzeniu, nauczyciele otrzymują też dodatki do niego. Są one określone w Karcie nauczyciela.

Jest ich kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe) - wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowoduje automatyczny wzrost składników od niego zależnych. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynika z rozporządzenia ministra edukacji.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

DO POBRANIA
Rozporządzenie ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy
938.06 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE57

 • Marta26 2022-04-24 14:55:04
  Nie ma nic gorszego niż uczyć cudze głupie dzieciaki. Ja poszłam w kierunku biznesowym.
 • Mk 2022-01-04 22:35:47
  Jakoś nikt nie wyjeżdża.....wieczni malkontenci
 • Net 2021-12-08 09:51:58
  Ciekawe rozwiązania: nauczycielom chcą podnieść liczbę godzin przy tablicy o 20%, a uposażenie ma wzrosnąć o „kilkadziesiąt procent” - to znaczy o ile? Jeśli też o 20%, to podwyżki tu nie widzę. Dodatkowo dokładają im 8 godzin karcianych - za darmo. Czyli mamy w efekcie OBNIŻKĘ pensji przy większym ...nakładzie pracy i szalejącej inflacji.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!