Partnerzy portalu

Wyniki matur. Duże różnice między miastami i prowincją

  • pt
  • 22 lipca 2021 - 12:03 | Aktualizacja: 22 lipca 2021 - 12:22
Wyniki matur. Duże różnice między miastami i prowincją
Różnice między mniejszymi a większymi miastami pod tym względem mogą być pochodną różnic w szeroko pojętym rozwoju ekonomiczno-społecznym – ocenia PIE (fot.flickr.com/ Rune Mathisen)
Największymi dysproporcjami pod względem średnich wyników matur między dużymi i małymi ośrodkami charakteryzują się województwa zachodniopomorskie i podlaskie (ponad 13 pkt. proc. różnicy). Najmniejsze różnice, podobnie jak dla zdawalności, występują w świętokrzyskim i śląskim (nieco ponad 2 pkt. proc.).
  • Szkoły w dużych miastach średnio lepiej przygotowywały do tego egzaminu niż instytucje w mniejszych miejscowościach.
  • Przeciętna różnica w średnich wynikach matury z matematyki między dużymi miejskimi powiatami a powiatami bez dużego miasta wynosi ok. 8,5 pkt. proc.
  • Różnice między głównymi ośrodkami miejskimi w województwie a rejonami z jedynie mniejszymi miejscowościami są spore.

74,9 proc. uczniów zdało tegoroczną maturę. Wyniki są minimalnie lepsze niż w 2020 r., w którym ogółem maturę zdało 74 proc., ale gorsze niż dwa lata temu, kiedy maturę udało się zdać 79,7 proc. uczniów.

Znamy już także wyniki w poszczególnych miastach i regionach. Wyniki wewnątrz województw pokazują faktyczne różnice między dużymi ośrodkami a mniejszymi miastami – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Czytaj: Maturzyści szturmują komisje egzaminacyjne

Spore różnicy dzielą także wyniki z poszczególnych regionów. Jak wynika z danych najlepsza zdawalność była w województwie podlaskim: 81 proc., a najgorsza w zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim – po 70 proc..

Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że różnice między głównymi ośrodkami miejskimi w województwie a rejonami z jedynie mniejszymi miejscowościami są spore - średnia ogólna różnica w zdawalności wynosi ponad 9 pkt. proc.

Jednak należy zwrócić uwagę na ograniczenia metodologiczne takich porównań – w wielu województwach znajduje się zaledwie jedno lub dwa miasta z liczbą ludności powyżej 100 tys. (średnią jest zatem po prostu wynik w tym mieście), a mniejszych powiatów jest zawsze kilka lub kilkanaście. Pamiętając o tych ograniczeniach, można zauważyć, że najmniejsza różnica między miastami a „prowincją” jest w województwie śląskim (które cechuje się największą liczbą dużych miast) oraz świętokrzyskim. Największe dysproporcje przypadają z kolei na województwa opolskie i zachodniopomorskie – ok. 16 pkt. proc.

źródło: PIE na podstawie danych OKE
źródło: PIE na podstawie danych OKE

Szkoły w dużych i małych miastach 

- Analizując w podobny sposób wyniki z najtrudniejszego (pod względem zdawalności) przedmiotu - matematyki - dostrzec można identyczną zależność. Szkoły w dużych miastach średnio lepiej przygotowywały do tego egzaminu niż instytucje w mniejszych miejscowościach. Przeciętna różnica w średnich wynikach z podstawowej matury z matematyki między dużymi miejskimi powiatami a powiatami bez dużego miasta wynosi ok. 8,5 pkt. proc.

źródło: PIE na podstawie danych OKE
źródło: PIE na podstawie danych OKE

- Największymi dysproporcjami pod względem średnich wyników charakteryzują się województwa zachodniopomorskie i podlaskie (ponad 13 pkt. proc. różnicy). Najmniejsze różnice, podobnie jak dla zdawalności, występują w świętokrzyskim i śląskim (nieco ponad 2 pkt. proc.). Nie ma takiego województwa, w którym uczniowie szkół z mniejszych miejscowości poradziliby sobie lepiej niż ci z większych miast.

- Jeśli uznać, że zdawalność matur jest wskaźnikiem ogólnego poziomu edukacji w szkołach, to różnice między mniejszymi a większymi miastami pod tym względem mogą być pochodną różnic w szeroko pojętym rozwoju ekonomiczno-społecznym – ocenia PIE.

Jak dodano w raporcie zdolniejsi uczniowie mogli wyjechać do szkół średnich do miast wojewódzkich, tym samym taki wewnętrzny drenaż mózgów mógł przyczynić się do gorszych wyników na prowincjach województw.

Jak pisze PIE - w większych miastach łatwiej o nowych, dobrych nauczycieli, gdyż to najczęściej w takich ośrodkach znajduje się uczelnia kształcąca kadry oświaty we wszystkich dziedzinach.

- Podobnych różnic może być więcej i prawdopodobnie ich suma powoduje, że szkoły w większych miastach średnio kształcą lepiej – oceniono w raporcie.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Maria 2021-07-22 12:32:26
    Co za brednie!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!