Partnerzy portalu

Wyniki pracy szkoły nie mogą wpływać na wysokość dodatku funkcyjnego nauczyciela

Wyniki pracy szkoły nie mogą wpływać na wysokość dodatku funkcyjnego nauczyciela
- Dodatku funkcyjnego dla nauczyciela nie można uzależnić od wyników nauczania - uważa wojewoda pomorski (fot. pxhere)
Wojewoda pomorski stwierdził nieważność uchwały jednej z rad gmin w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Chodziło o powiązanie wysokości wynagrodzenia z wynikami pracy szkoły. - Rada gminy nie może uzależnić wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczycieli od takich czynników, jak wyniki w nauczaniu czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem - przypomniał w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Rada Gminy Somonino 26 października 2022 r. podjęła uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół, dla których jest organem prowadzącym.

W uchwale tej napisano, że wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczycieli ma być "uzależniona od wielkości szkoły (liczby oddziałów i liczby uczniów w oddziałach), jej warunków organizacyjnych, złożoności zadań wynikających z funkcji kierowniczej, liczby stanowisk kierowniczych w szkole, wyników pracy szkoły, warunków lokalowych, środowiskowych i społecznych, w jakich szkoła funkcjonuje".

Organ nadzoru - wojewoda pomorski - stwierdził, że § 1 ust. 5 uchwały w zakresie słów „wyników pracy szkoły” został podjęty z istotnym naruszeniem prawa, tj. art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela w zw. z art. 7 Konstytucji. 

W opinii wojewody w tym przypadku powinny być one ściśle związane z istotą dodatku funkcyjnego z tytułu powierzonego nauczycielowi stanowiska. 

Dopuszczalne jest uzależnienie wysokości tego dodatku od wielkości szkoły, jej warunków organizacyjnych, liczby uczniów i oddziałów, gdyż elementy te mają bezpośredni wpływ na nakład pracy i zakres odpowiedzialności osoby, której powierzono stanowisko

- czytamy w opinii.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda powołał się przy tym na wyrok NSA z 5 marca 2014 r.

Wysokość tego dodatku nie może być jednak uzależniona od takich czynników, jak wyniki w nauczaniu czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem

- zaznaczył.

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-II.4131.97.2022.AK Wojewody Pomorskiego z dnia 3 grudnia 2022 r. 

TAGI
KOMENTARZE32

  • Anna 2023-01-25 08:56:48
    Do łowcatrolli: nawet gdyby to co w związku z tym? Łowco trolli może choć raz napisz jakiś merytoryczny komentarz podobno jesteś nauczycielem (wuefu 😁)
  • łowcatrolli 2023-01-24 20:53:11
    Sławomir teraz robi za Marka ... - po zapachu gnido .... po zapachu !!!
  • Marek 2023-01-24 11:12:39
    Do Monika: przy 18 godzinnym pensum? Przez 22 godziny w tygodniu będziesz przygotowywała się do nauki 8 dzieci przez 18 godzin????? 🤔😂😂

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!