Partnerzy portalu

Wypłacono już łącznie ponad 1,3 mld zł na wyprawkę szkolną

Wypłacono już łącznie ponad 1,3 mld zł na wyprawkę szkolną
Na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start" ZUS łącznie wypłacił ponad 4,6 mln świadczeń na kwotę 1 mld 372 mln zł – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wyprawkę szkolną można było ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada.
  • Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.
  • Na wyprawkę szkolną łącznie wypłaciliśmy już ponad 4,6 mln świadczeń na łączną kwotę 1 mld 372 mln zł, co stanowi 96 proc. wszystkich złożonych wniosków. Pieniądze wypłacamy na konto bankowe wskazane we wniosku - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
  • W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych uczniom.

ZUS wypłacił już 4,6 mln świadczeń na 1,3 mld zł z programu "Dobry start"

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat.

"Ten ważny dla rodzin program ZUS realizuje bez zakłóceń. Na wyprawkę szkolną łącznie wypłaciliśmy już ponad 4,6 mln świadczeń na łączną kwotę 1 mld 372 mln zł, co stanowi 96 proc. wszystkich złożonych wniosków. Pieniądze wypłacamy na konto bankowe wskazane we wniosku" - wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj też: Ruszyła mobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plus

Jak dodaje, w ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł. Pieniądze te można wydać np. na zakup podręczników, zeszytów i sprzętów potrzebnych uczniom.

Wniosek mogli złożyć: matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS, portal Emp@tia oraz aplikację mobilną mZUS

Wniosek można było złożyć przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS i przez portal Emp@tia MRiPS, a od 14 listopada także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS. Jest ona do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.

Za pomocą aplikacji można także złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus. W dalszej perspektywie aplikacja ma zostać rozszerzona o kolejne świadczenia dla rodzin, czyli o wnioski RKO i dofinansowanie do żłobków.

Czytaj też: Będą zmiany w 500 plus? Wiceminister finansów o wprowadzeniu progów dochodowych

Aby aktywować aplikację, należy połączyć ją ze swoim profilem PUE. Oznacza to, że bez posiadania profilu PUE nie można skorzystać z aplikacji. Proces aktywacji i połączenia aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji.

Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu). Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki "Dobry start".

TAGI
KOMENTARZE2

  • @@@ 2022-12-03 14:53:22
    Do Kate: też pracuje na wsi. Jestem pracownikiem administracyjnym. Pracuje 40 godz tygodniowo. Po studiach. Gdzie mój dodatek wiejski?
  • Kate 2022-12-03 09:01:36
    25% mniejszy wiejski dla dyplomowanych to ma być ta podwyżka?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!