Wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.

- Rodzice będą musieli pisemnie poświadczyć, że dziecko jest w dniu wyjazdu zdrowe i zobowiązać się, że odbiorą je w ciągu 12 godzin w razie wystąpienia u niego „niepokojących objawów choroby”.
- Rodzic będzie musiał poinformować organizatora wypoczynku o tym, że jego dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
- Organizator wypoczynku musi zapewnić stałą obecność lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki, ratownika medycznego, lub lekarza. Musi też zorganizować szkolenie kadry wypoczynku z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID-19.
Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki organizacja letniego wypoczynku dzieci i młodzieży będzie możliwa w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Przedstawione właśnie wytyczne sanitarne podzielone są na cztery części dotyczące: zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom podczas wypoczynku, zapewnienia bezpieczeństwa w obiektach wypoczynku, procedur zapobiegawczych na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem uczestników wypoczynku, kierownika, wychowawcy lub innej osoby wykonującej zadania podczas wypoczynku, a także procedur postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u osoby mającej kontakt w ciągu ostatnich 10 dni z osobą zakażoną koronawirusem.
Jak można przeczytać w tej części wytycznych (publikujemy je w całości w dziale „multimedia”), który dotyczy bezpieczeństwa uczestników podczas pobytu rodzice lub prawni opiekunowie dziecka będą musieli pisemnie poświadczyć, że dziecko jest w dniu wyjazdu zdrowe i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 10 dni przez rozpoczęciem wypoczynku. Muszą się również zobowiązać do odbioru dziecka z wypoczynku w ciągu 12 godzin w przypadku wystąpienia u niego „niepokojących objawów choroby”. Rodzic musi też poinformować organizatora wypoczynku o tym, że jego dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Musi ponadto zaopatrzyć dziecko przed wyjazdem w maseczki do użycia podczas pobytu na wypoczynku.
Czytaj: Rusza akcja #MiastowMiasto. 11 miast chce przekonać Polaków do krajowych podróży
Z kolei organizatorzy wypoczynku muszą zadbać m.in. o to, by na jedną osobę zakwaterowaną w jednym pokoju lub namiocie przypadało co najmniej 4 m.kw. powierzchni noclegowej, by obiekt posiadał infrastrukturę umożliwiającą zapewnienie izolacji osobom z objawami wskazującymi na wystąpienie infekcji oraz by pomiędzy turnusami obiekt został poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych. Ponadto organizator wypoczynku musi zapewnić stałą obecność lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki, ratownika medycznego, lub lekarza, a ponadto na wypadek wystąpienia „okoliczności zaostrzenia ryzyka ponownego wystąpienia wirusa” musi mieć na wyposażeniu dodatkowe środki w postaci nieprzemakalnych fartuchów z długim rękawem, przyłbic. Przed rozpoczęciem wypoczynku musi też zorganizować szkolenie kadry wypoczynku z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID-19.
Wedle wytycznych grupa uczestników wypoczynku nie może przekraczać 15 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia oraz grupy mieszanej oraz 20 osób w przypadku dzieci powyżej 10. roku życia.
Jak podało MEiN organizatorzy mogą już zgłaszać zorganizowany wypoczynek do prowadzonej przez resort bazy. Dzięki niej rodzice będą mogli sprawdzić wiarygodność organizatora (kolonii, obozu), który musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.