Wytyczne sanitarne dla szkół przy powrocie klas IV-VIII

Wytyczne sanitarne dla szkół przy powrocie klas IV-VIII
Juz nie tylko najmłodsi uczniowe będa uczyć się stacjonarnie (fot. Shutterstock)
W związku z rozpoczęciem przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich nauki w trybie hybrydowym Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne sanitarne.
 • Są one uaktualnioną wersją wytycznych, które obowiązywały w szkołach jesienią ubiegłego roku przed przejściem uczniów na naukę w trybie zdalnym.
 • W wytycznych przypomniano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi są: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie.
 • Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których omówiono następujące zagadnienia: organizacja zajęć w szkole, higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, gastronomia, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

W wytycznych napisano m.in., że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).

"Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust" - napisano w wytycznych.

Rekomenduje się w nich stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Rekomendowane są maseczki chirurgiczne.

"Obowiązuje ogólna zasada - każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych" - wskazano.

Podkreślono, że należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.

Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. "Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego" - zaznaczono

"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych" - podano.

Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.

W rekomendacjach zwrócono uwagę, że w miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia - np. nieangażowanie ich w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji - w miarę możliwości pracę zdalną.

Wytyczne dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych.

TAGI
KOMENTARZE6

 • Doradca metodyczny 2021-05-18 20:41:16
  Rodzic, słuchaj sobie ze swoimi bąbelkami- trollkami- gamońkami. Moja córka preferuje muzykę klasyczną, rozrywkowa ją niezbyt interesuje. Jest bardzo wybredna, co do utworów muzycznych. Jeśli przyjdzie z wizytą, to może ją namówię i posłuchamy.
 • Rodzic 2021-05-18 11:51:55
  Do Doradca metodyczny: dedykuję Ci piosenkę "Sen o dolinie" Budki Suflera. Możesz sobie to zaśpiewać razem z córeczką, pewnie ma geny po dziadku gamoniu 🤓😎🤓😎🤓
 • Doradca metodyczny 2021-05-18 10:25:12
  Rodzic, każdy wie, że jesteś Trollem . Pilnuj swoje bąbelki-trollki ( pieszczotliwie), żeby stacjonarnie przykładały się lepiej do nauki, bo czas ucieka lockdaun czeka.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!