Wyższa Szkoła Zawodowa z Koszalina z najlepszym wynikiem w programie resortu nauki

  • PAP/TK
  • 5 kwietnia 2018 - 16:08
Wyższa Szkoła Zawodowa z Koszalina z najlepszym wynikiem w programie resortu nauki
Jeszcze w tym roku uczelnia dostanie 750 tys. zł. Kolejnych 250 tys., w przyszłym roku (Fot. PWSZ Koszalin)
PWSZ w Koszalinie najlepiej spełniła wymagania postawione przez resort nauki publicznym uczelniom zawodowym, które na doskonalenie jakości kształcenia otrzymają 1 mln zł. Na liście 14 wybranych w konkursie uczelni zawodowych znalazła się na pierwszym miejscu.
  • Absolwenci PWSZ najlepiej radzą sobie z bezrobociem.
  • Ponadto, ich średnie wynagrodzenie ze wszystkich źródeł to 3288,19 zł.
  • PWSZ w Koszalinie zamierza w roku akademickim 2018/2019 uruchomić kilka nowych kierunków kształcenia, w tym: dietetykę i 5-letnie studia magisterskie z fizjoterapii.

"Wsparcie rozwoju kształcenia na profilu praktycznym w publicznych uczelniach zawodowych" - to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do którego realizacji wybranych zostało 14 uczelni. Każda otrzyma 1 mln zł na działania, które udoskonalą jakość praktycznego kształcenia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie najlepiej spełniła wymagania stawiane przez ministerstwo i na liście wybranych uczelni znalazła się na pierwszym miejscu.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej rektor PWSZ w Koszalinie dr Jan Kuriata, podstawę wyboru stanowiła analiza danych z raportów badania "Ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych" za 2015 r. w odniesieniu do 34 PWSZ.

Rektor dodał, że wybór ministerstwa dokonany został w oparciu o trzy kryteria. "Pierwszym był względny wskaźnik bezrobocia absolwentów w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu. Drugim względny wskaźnik zarobków absolwentów po pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu. Pod uwagę brany był także brak oceny negatywnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej w okresie ostatnich pięciu lat" - poinformował dr Kuriata.

Jak wynika z badania 304 absolwentów studiów I stopnia ukończonych na PWSZ w Koszalinie w 2015 r. najlepiej poradziło sobie z bezrobociem spośród absolwentów pozostałych 13 wybranych uczelni zawodowych, a pod względem wysokości zarobków są na drugim miejscu, po absolwentach z Chełmna. Ich średnie wynagrodzenie ze wszystkich źródeł to 3288,19 zł.

Rektor PWSZ w Koszalinie liczy na to, że w maju uczelnia otrzyma pierwszą transzę pieniędzy na realizację programu. Chodzi o 750 tys. zł. Pozostałe 250 tys. zł dostanie w 2019 r.

"Tych pieniędzy nie możemy wydać na remonty, na wkład własny przy realizacji programów unijnych, ale za to będą dla nas wsparciem przy otwieraniu nowych kierunków kształcenia. Będziemy je mogli spożytkować na wynagrodzenia dla prowadzących praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne oraz na wyposażenie pracowni" - zapewnił dr Kuriata.

PWSZ w Koszalinie zamierza w roku akademickim 2018/2019 uruchomić kilka nowych kierunków kształcenia, w tym: dietetykę i 5-letnie studia magisterskie z fizjoterapii.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!