WZZ „Solidarność-Oświata”: kolejny apel o odwołanie egzaminu ósmoklasisty i matur

- Zdaniem związkowców organizowanie egzaminu ósmoklasisty i matur w sytuacji zagrożenia epidemicznego nie ma sensu.
- Gdybyśmy dzisiaj przeżywali najazd obcych wojsk, to nikt nie martwiłby się egzaminami, tylko obroną granic - mówi Sławomir Wittkowicz.
- WZZ domaga się przerwania dyskusji o egzaminach i podjęcia działań, które pozwoliłyby zapewnić równy dostęp uczniów do kształcenia zdalnego.
- Uważamy, że w sytuacji epidemii SARS-CoV-2, w której ludzie walczą o życie prowadzenie dyskusji na temat egzaminów, egzaminów on-line i tym podobnych kwestii jest dowodem nieodpowiedzialności ze strony władz publicznych. Dlatego jeszcze dzisiaj chcemy wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o odwołanie wszystkich egzaminów szkolnych, a więc i egzaminów ósmoklasisty, i matur - mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”.
Taką decyzję podjął wczoraj, 1 kwietnia, Zarząd Krajowy WZZ podczas wieczornej telekonferencji.
Związkowcy chcą zaproponować, aby pieniądze, które są przewidziane na zorganizowanie egzaminów, przekazać tym, którzy dzisiaj są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, a więc pracownikom służby zdrowia, policji i straży granicznej. Bo to do nich powinny być kierowane wszystkie wolne i możliwe do uzyskania środki finansowe.
- Naprawdę są ważniejsze sprawy niż egzaminowanie ósmoklasistów czy maturzystów. I po stronie rządu ciąży obowiązek jak najszybszego przecięcia tej dyskusji, a nie trzymania uczniów i potencjalnych abiturientów w niepewności do samego końca - mówi Sławomir Wittkowicz.
Jego zdaniem w sytuacji nadzwyczajnej, w której cały świat walczy z wirusem SARS-CoV-2, nie do przyjęcia jest myślenie o egzaminach.
- Gdybyśmy dzisiaj przeżywali najazd obcych wojsk, to nikt nie martwiłby się egzaminami, tylko obroną granic, własnego terytorium. Tu na szczęście mamy inną sytuacje, ale efekt jest dokładnie ten sam - tak naprawdę w sytuacji, gdy przestawiamy całe państwo na inne tory, musimy przestawić również edukację - stwierdził.
Nie może to jednak wyglądać tak, że zmusza się dyrektorów i nauczycieli do realizacji podstawy programowej w warunkach kształcenia zdalnego, podczas gdy część uczniów i nauczycieli nie tylko nie ma dostępu do szybkiego internetu, a czasami nawet do dostępu do komputera, nie mówiąc już o oprogramowaniu. Nie można też myśleć o egzaminie online w sytuacji, w której nie można nawet sprawdzić samodzielności wykonania prac egzaminacyjnych.
Przedstawiciel WZZ podkreślił, że związek w pełni popiera argumenty przez Komitet Nauk Pedagogicznych PAN oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego przytoczone w ich apelach o odwołanie egzaminów i zmiany w podejściu do realizacji podstawy programowej oraz rekrutacji.
Komitet Nauk Pedagogicznych PAN apeluje o odwołanie egzaminów ósmoklasisty i maturalnego
Bez egzaminów i realizacji programowej
Odwołania egzaminów ósmoklasistów oraz matury „w planowanych lub nawet nieco przesuniętych w czasie terminach” domaga się Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. W skierowanym do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra edukacji i Narodowej Rady Rozwoju liście, opublikowanym 31 marca, Komitet stwierdził, że wymaga tego konieczność ochrony uczniów i nauczycieli przed tragicznymi skutkami epidemii. Jednocześnie zaproponował wystawienie abiturientom szkół podstawowych i średnich świadectw ukończenia szkół z ocenami wystawionymi przez rady pedagogiczne. Komitet zasugerował również, by w tym trudnym czasie nauczyciele mogli zrezygnować z realizacji szczegółowych zapisów podstawy programowej na rzecz edukacji prorozwojowej.
Komitet zwrócił również uwagę, że w obecnych warunkach nie jest również możliwe ewentualne przeprowadzenie egzaminów online, ponieważ uczniowie nie mają równego dostępu do infrastruktury informatycznej.
Egzaminy i rekrutacja
Z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie egzaminów zwrócił się również Związek Nauczycielstwa Polskiego, który w zamieszczonym na stronie związku piśmie z 31 marca wskazał, że zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule, czyli w szkołach, wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodzin i najbliższych wszystkich tych osób, czyli milionów Polaków.
Związkowcy zaapelowali w nim także, by Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z nauczycielami oraz przedstawicielami uczelni wyższych jak najszybciej przystąpiło do wypracowania adekwatnej do obecnych warunków, bezpiecznej formy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz na studia w roku 2020.
Minister edukacji o egzaminie ósmoklasisty i początku wakacji

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Jjj
2020-04-13 08:05:59
Do Vincent: dlatego szogun nie jest i nie będzie moim idolem, a na zostanie prezydentem mam dokładnie taką szansę ja ty i Jola, choć Jola ze swoją gramatyką to kto wie, kto wie może jednak niech próbuje. 😂
-
Vincent
2020-04-12 21:14:24
Do Jjj Pan Komorowski prezydent robił duze błedy językowe (półtorej km,bulu, nadzieji itp) Ale ty Jjj jesteś mistrzem błedow ortograficznych! Nikt ci nie dorówna!!!! I prezydentem R.P. nigdy nie zostaniesz,,!!!
-
Jjj
2020-04-11 15:06:30
Do Jola: a widziałaś jakie błędy ortograficzne robił?