Partnerzy portalu

Za dużo "śmieciowego" jedzenia w szkołach

  • PAP
  • 20 marca 2013 - 07:10
Za dużo "śmieciowego" jedzenia w szkołach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała po spotkaniu z klubem PSL, że popiera projekt ustawy autorstwa ludowców o wycofaniu tzw. żywności śmieciowej ze szkół. Zaznaczyła, że wspiera każdą inicjatywę, propagującą zdrowe odżywianie dzieci.

W swojej propozycji Stronnictwo definiuje, jaka może być maksymalna zawartość cukrów, tłuszczów czy szkodliwych kwasów w żywności i napojach dostępnych w sklepikach szkolnych czy automatach znajdujących się na terenie szkół.

PSL chce, by dyrektor szkoły miał prawo rozwiązać umowę z prowadzącym sklepik szkolny, gdyby ten sprzedawał w nim zakazane produkty. Dodatkowo kontrole miałyby prawo przeprowadzać służby sanitarne.

Czytaj też: Wypędzą śmieciowe jedzenie ze szkół

We wtorek wieczorem Szumilas spotkała się z klubem PSL; rozmowy dotyczyły m.in. ograniczania sprzedaży "żywności śmieciowej" w szkołach.

"Dla mnie bardzo ważne jest zdrowe odżywianie dzieci, zatem każda inicjatywa, która będzie związana z poprawą jakości żywienia w szkole, będzie przeze mnie popierana, również ta ustawa, którą proponuje PSL, dotyczącą produktów, które mogą być sprzedawane w sklepikach szkolnych" - powiedziała PAP Szumilas po spotkaniu.

Zaznaczyła, że generalnie dobrze ocenia projekt PSL, ale - dodała - "trzeba będzie jeszcze podyskutować o szczegółach".

Pytana o działania ministerstwa edukacji dotyczące zdrowego odżywiania w szkołach, Szumilas powiedziała, że MEN przygotowuje i prowadzi wspólnie z różnymi instytucjami programy, pokazujące jak przygotowywać zdrowe posiłki w szkołach i jak podpisywać umowy z prowadzącymi sklepiki szkolne tak, by sprzedawano w nich zdrową żywność.

"Już dziś bardzo wiele ma w tej sprawie do powiedzenia dyrektor szkoły" - przekonywała minister.

"Odebraliśmy słowa pani minister, popierającej nasz projekt, jako przejaw dobrej woli i zapowiedź przyszłej współpracy w tej sprawie" - powiedział szef klubu PSL Jan Bury.

Dodał, że oprócz kwestii sprzedaży żywności śmieciowej w szkołach, podczas spotkania poruszono też m.in. temat kształcenia sześciolatków oraz zmniejszania liczby szkół w związku z problemami demograficznymi kraju.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!