Za mało nauczycieli specjalistów. Będą kontrole w placówkach

Za mało nauczycieli specjalistów. Będą kontrole w placówkach
W placówkach oświatowych brakuje nauczycieli specjalistów (fot. Shutterstock)
Zmniejszanie wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów jest niezgodne z przepisami a w organach prowadzących będą przeprowadzane kontrole w tej sprawie - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. To odpowiedź na interlepecję poselską złożoną przez Borysa Budkę. W szkołach brakuje m.in.  pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów czy logopedów.

- Zmniejszanie wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów w porównaniu ze stanem na 30 września 2021 r. oraz 30 września 2020 r. jest niezgodne z wprowadzonymi przepisami. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której w danym przedszkolu albo szkole doszło do zmniejszenia liczby dzieci lub uczniów - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

To odpowiedź na interpelację posła Borysa Budki (KO). Zwrócił się on do MEiN w sprawie doniesień, że organy prowadzące zmniejszały wymiar zatrudnienia nauczycieli specjalistów, korzystając z wprowadzonych w 2020 r. przepisów jako rzekomej podstawy prawnej dla takiego działania.

Chodzi o etaty dla nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów i terapeutów pedagogicznych.

Środki są. Będą kontrole

MEiN zapewnia, że na zatrudnienie nauczycieli specjalistów przeznaczono dodatkowe środki w ramach części oświatowej subwencji ogólnej. Zdaniem resortu oznacza to, że organy prowadzące, które zredukowały wymiar zatrudnienia nauczycieli specjalistów naruszyły obowiązujące przepisy.

Czytaj także: Nauczyciele pedagodzy specjalni w szkołach i przedszkolach. Jakie będą ich obowiązki?

- Dodatkowo temat ewentualnego zmniejszania zatrudnienia nauczycieli specjalistów był przedmiotem spotkania kierownictwa MEiN z kuratorami oświaty, które odbyło się 25 sierpnia 2022 r. W trakcie spotkania poinformowano Kuratorów Oświaty o tym, że takie praktyki, jak te, o które pyta pan poseł są niezgodne z przepisami - czytamy w odpowiedzi na interpelację

Ministerstwo edukacji poinformowało także, że realizacja minimalnego wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych będzie przedmiotem kontroli prowadzonych w ramach nadzoru pedagogicznego przez kuratoria oświaty.

TAGI
KOMENTARZE2

  • menda 2022-09-28 17:19:40
    Za mało nauczycieli specjalistów? Uprzejmie poproszę ministra Czarnka by wzorem towarzysza Putina zorganizował łapanki do pracy w szkole. Putin organizuje łapanki dla swoich by szli na wojnę, ministrze - ucz się od "najlepszych"
  • q-ku 2022-09-27 07:29:15
    i ministerstwo rozwiązało problem braku specjalistów w szkołach - zrobi szkołom kontrole - sprawdzi zapewne czemu ministerstwo najpierw nie zorganizowało kształcenia tysięcy nowych speców zanim wprowadziło "reformę" z tymi nowymi specami...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!