Zachodniopomorskie rewitalizuje szkolnictwo zawodowe. Z sukcesami

  • bad
  • 11 września 2014 - 12:46
Zachodniopomorskie rewitalizuje szkolnictwo zawodowe. Z sukcesami
Adobe Stock
- Dążymy do rewitalizacji szkolnictwa zawodowego, które pragniemy dostosować do regionalnych i powiatowych specjalizacji - przekonywał podczas briefingu prasowego marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Od wielu lat bezrobocie jest wyzwaniem dla działań podejmowanych na Pomorzu Zachodnim, choć jak wiemy w ostatnim czasie jego stopa w naszym regionie systematycznie spada. Z jednej strony mamy 90 tysięcy bezrobotnych, a z drugiej aż 40 tysięcy ofert pracy. Rynek pracy nie jest dostosowany do kompetencji i wymagań, dlatego tym bardziej ważna jest rewitalizacja szkolnictwa zawodowego - marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Czytaj też: Minister edukacji: po podręcznikach będzie czas na zawodówki

Marszałek dodał, że szkolnictwo zawodowe znajdzie sporo miejsca w przyszłej perspektywie unijnej. Na razie realizowane projekty, we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, to programy pilotażowe. Przykładem może być tu projekt „Najlepszy w zawodzie", gdzie zaangażowanych jest 50 szkół i ponad 3 tysiące osób.

- To tylko wstęp, ale liczę, że efekty wdrażania inicjatywy pozwolą na zaspokojenie, choć w części potrzeb zachodniopomorskiego rynku pracy - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Dążymy do rewitalizacji szkolnictwa zawodowego, które pragniemy dostosować do regionalnych, a także powiatowych specjalizacji. Pragniemy uczynić to w ścisłej współpracy z pracodawcami. Stawiamy także na wyposażenie w nowoczesny sprzęt warsztatów szkolnych oraz profesjonalne kadry, które prowadzić będą zajęcia z młodzieżą.

Czytaj też: Do końca ferii zimowych powstanie mapa szkół zawodowych

Zachodniopomorskie realizuje projekt „Najlepszy w zawodzie", którego kolejna edycja realizowana będzie do 30.09.2015 roku. Projekt dotyczy działań podejmowanych w partnerstwie z 14 powiatami Pomorza Zachodniego. Ich celem jest poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz zwiększenie jego atrakcyjności i powiązania go z lokalnym rynkiem pracy. Ważnym elementem inicjatywy jest wypracowanie modelu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

- To projekt bez precedensu. Postawił przed nami wiele wyzwań. To wsparcie w zajęcie edukacyjne, przestrzenie dydaktyczne, doposażenie w sprzęt, a także co ważne dla młodzieży możliwość korzystania z doradztwa zawodowego. Ufam, że pójdziemy tą ścieżką w nadchodzącej perspektywie unijnej, tym bardziej, że na Pomorzu Zachodnim mamy aż 200 szkół zawodowych - wyliczał dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda.

- Jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, w którym udało się wdrożyć projekt i podjąć próbę nadania szkolnictwu zawodowemu nowej jakości. Z pewnością nie udałoby się to bez wsparcia Unii Europejskiej. W Powiecie Wałeckim środki te pozwoliły na wsparcie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, który znalazł miejsce w naszej samorządowej strategii. Pozyskaliśmy przede wszystkim nowoczesny sprzęt, na którym szkoli się młodzież oraz ściśle współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy regularnie pytaja nas o możliwość zatrudnienia specjalistów w swoim zakładach - przekonywał starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.

TAGI
KOMENTARZE1

  • mieszkaniec Łodzi 2014-09-11 15:11:44
    Nieprawda. W woj. łódzkim kończymy dwuletni projekt szkolący przyszłych instalatorów pod potrzeby rynku a szczególnie OZE(odnawialne Żródła Energii), kończymy Studium podyplomowe dla nauczycieli zawodu instalatorskiego, rozpoczyna się kurs dla nauczycieli zawodu zwiazanego z OZE i instalacjami. Takż...e nie jesteście pierwsi i nie ma się co puszyć.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!