Partnerzy portalu

Zasady wprowadzania nauki zdalnej w powiatach przygranicznych. Oto szczegóły rozporządzenia

Zasady wprowadzania nauki zdalnej w powiatach przygranicznych. Oto szczegóły rozporządzenia
W 9 powiatach przy granicy z Białorusią będzie można wprowadzić naukę zdalną (Fot. Pixabay)
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki, zgodnie z którym na obszarze 9 powiatów przygranicznych, przy granicy polsko-białoruskiej, dyrektor szkoły lub przedszkola będzie mógł do 30 listopada wprowadzić naukę zdalną.
  • Z uwagi na kryzys migracyjny i napiętą sytuację na granicy wprowadzono rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej w 9 polskich powiatach. 
  • Do 30 listopada 2021 roku dyrektor może zawiesić wszystkie lub poszczególne zajęcia. 
  • Przemysław Czarnek zapowiedział na początku tygodnia wytyczne dotyczące możliwości podejmowania przez dyrektorów szkół decyzji o przejściu na naukę zdalną

Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

"Rozporządzenie (...) wynika z potrzeby określenia sposobu funkcjonowania jednostek systemu oświaty z uwagi na kryzys migracyjny i napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej" - podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

"Mając na uwadze, że w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może czasowo ograniczyć lub czasowo zawiesić funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze proponuje się, aby w zaistniałej sytuacji związanej z kryzysem migracyjnym i nadzwyczajną sytuacją na terenach przygranicznych jednostki systemu oświaty mogły zapewnić naukę w bezpiecznych warunkach" - zaznaczono.

Zgodnie z rozporządzeniem "do dnia 30 listopada 2021 r. w związku z utrzymującym się szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, na obszarze powiatu: augustowskiego, bialskiego, białostockiego, hajnowskiego, łosickiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego i włodawskiego, dyrektor publicznej lub niepublicznej jednostki systemu oświaty za zgodą organu prowadzącego tę jednostkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, może zawiesić wszystkie lub poszczególne zajęcia w tej jednostce".

Zawieszenie zajęć może dotyczyć w szczególności: grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej jednostki systemu oświaty.

Uczniowie i słuchacze zamieszkali na obszarze tych powiatów w przypadku zawieszenia zajęć będą je realizować z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W przypadku gdy zawieszone zajęcia nie będą mogły być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dyrektor ma ustalić inny sposób realizowania tych zajęć.

O sposobie realizacji zajęć i innych zadań jednostki systemu oświaty dyrektor będzie zobowiązany poinformować organ prowadzący tę jednostkę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

We wtorek rano minister edukacji i nauki zapowiedział, że w związku z sytuacją, która ma miejsce na granicy z Białorusią, przekaże kuratorom oświaty i dyrektorom szkół w powiatach, które graniczą z Białorusią, wytyczne dotyczące możliwości podejmowania przez dyrektorów szkół decyzji o przejściu na naukę zdalną.

"Proszę się wczuć w sytuację rodziców, których szkoły są oddalone kilometr, dwa czy pięć od tych wydarzeń, które mają tam miejsce. Mogą mieć poczucie zagrożenia, chociażby obserwując to, co jest w telewizji. I dlatego dajemy możliwość, a nie oblig. Jeśli rodzice będą wnioskowali do dyrektora, to dyrektor będzie mógł w tych nadzwyczajnych sytuacjach podjąć taką decyzję" - powiedział wówczas.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!