Zdaliśmy egzamin z przeprowadzenia szkolnictwa przez epidemiczną rzeczywistość

Zdaliśmy egzamin z przeprowadzenia szkolnictwa przez epidemiczną rzeczywistość
Piotr Gliński (fot. PAP/Andrzej Lange)
Mijający rok szkolny upływa także pod znakiem stopniowego wyjścia z pandemicznych rygorów. Mogliśmy już przywrócić normalne kontakty nauczycieli z uczniami i mam nadzieję, że jest to trwały powrót - napisał w liście na zakończenie roku szkolnego 2021/2022 wicepremier Piotr Gliński.
  • Z perspektywy możemy odpowiedzialnie stwierdzić, że zdaliśmy trudny egzamin z przeprowadzenia szkolnictwa przez epidemiczną rzeczywistość - ocenił Piotr Gliński.
  • Nowy rok szkolny przyniesie zmiany. Zamierzamy udoskonalić ramowe plany nauczania i podstawy programowe, aby nauka była jeszcze ciekawsza, przyjaźniejsza dla uczniów i bardziej efektywna - zapowiedział.
  • Teraz jednak przed nami oczekiwane wakacje. Mam nadzieję, że dla nas wszystkich będą one okresem zasłużonego wytchnienia, o które jednak w obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą będzie zapewne trudniej niż w poprzednich latach - napisał.

"Zakończenie roku szkolnego zawsze przywodzi refleksję na temat przewidywań i oczekiwań, jakie z nim wiązaliśmy, kiedy się rozpoczynał. Myślimy o spodziewanych sukcesach uczniów, o podejmowanych inwestycjach, o zapewnieniu szkołom właściwego otoczenia prawnego. Mamy nadzieję na przeżywanie pięknych koncertów i pokazów baletowych czy odwiedzenie ciekawych wystaw, które będą zwieńczeniem owocnej pracy naszych podopiecznych pod okiem znakomitych pedagogów" - napisał w liście prof. Gliński.

Zwrócił uwagę, że "uczniowie cieszą się na codzienne spotkania ze szkolnymi kolegami i na nowe wyzwania artystyczne, które postawią przed nimi ich nauczyciele". "Ale nikt nie spodziewał się wojny - zdradzieckiej, brutalnej napaści na wolną Ukrainę" - zaznaczył.

"Akt agresji, której dopuściła się Rosja 24 lutego, nie tylko naruszył stabilność porządku międzynarodowego, ale także diametralnie wpłynął na większość aspektów życia gospodarczego i społecznego w Polsce. Nie czas tu i miejsce na geopolityczne analizy, ale zaakcentować trzeba jedno - w obliczu tragedii narodu ukraińskiego Polacy stanęli na wysokości zadania" - czytamy w liście.

Gliński podkreślił, że "humanitarna opieka Polski i Polaków nad ukraińskimi uchodźcami stawiana jest za wzór". "Jej istotnym elementem jest umożliwienie dzieciom z Ukrainy kontynuacji kształcenia w polskich szkołach. Przyjęte ustawodawstwo otworzyło możliwość podjęcia nauki przez młodych uchodźców na wszystkich poziomach i we wszystkich formach kształcenia. W ten sposób ukraińskie dzieci uczą się także w polskich szkołach artystycznych" - wyjaśnił.

Czytaj też: Pandemia, uchodźcy i zmiany w oświacie. Tak wyglądał rok szkolny 2021/2022

"Chcę z całą mocą podkreślić, że staraniem mojego resortu będzie zapewnienie dzieciom z Ukrainy optymalnych warunków zdobywania umiejętności artystycznych w szkołach funkcjonujących pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z poszanowaniem tożsamości etnicznej i językowej" - podkreślił wicepremier. Dodał: "nie pozostawiliśmy Ukrainy bez pomocy w pierwszych dniach po ataku agresora - nie pozostawimy jej także w przyszłości".

Gliński przypomniał, że "mijający rok szkolny upływa także pod znakiem stopniowego wyjścia z pandemicznych rygorów. "Mogliśmy już przywrócić normalne kontakty nauczycieli z uczniami i mam nadzieję, że jest to trwały powrót" - napisał.

"Z perspektywy możemy odpowiedzialnie stwierdzić, że zdaliśmy trudny egzamin z przeprowadzenia szkolnictwa artystycznego przez epidemiczną rzeczywistość" - ocenił.

Zwrócił uwagę, że nowy rok szkolny przyniesie zmiany. "Ogólnokształcące szkoły muzyczne II stopnia zrównają się w długości cyklu kształcenia z liceami ogólnokształcącymi, co z pewnością uprości system szkolnictwa artystycznego" - ocenił.

"Zamierzamy udoskonalić ramowe plany nauczania i podstawy programowe, aby nauka w szkołach artystycznych była jeszcze ciekawsza, przyjaźniejsza dla uczniów i bardziej efektywna" - zapowiedział.

"Nadchodzący rok szkolny poświęcimy na przygotowanie tych zmian i ich konsultacje środowiskowe. Nieodmiennie rozwijamy działania inwestycyjne w celu poprawy bazy lokalowej szkół artystycznych" - czytamy w liście wicepremiera. "Obserwujemy także skutki wejścia w życie nowych uregulowań w zakresie kwalifikacji nauczycieli szkolnictwa artystycznego, wskazując na nowe możliwości i ułatwienia w zatrudnianiu wykwalifikowanych kadr nauczycielskich" - wyjaśnił Gliński.

"Teraz jednak przed nami oczekiwane wakacje. Mam nadzieję, że dla nas wszystkich będą one okresem zasłużonego wytchnienia, o które jednak w obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą będzie zapewne trudniej niż w poprzednich latach" - napisał. "Życzę wszystkim, abyśmy jednak mogli cieszyć się odpoczynkiem i pięknem letnich dni, pełnych radosnych przeżyć, ciekawych przygód i szczęśliwych chwil" - zakończył swój list wicepremier Piotr Gliński.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!