Partnerzy portalu

Zima pod znakiem edukacji online? Przepisy w fazie opiniowania

Zima pod znakiem edukacji online? Przepisy w fazie opiniowania
Będzie obowiązek organizacji zajęć zdalnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów (fot. shutterstock)
Od roku szkolnego 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów - przewiduje projekt rozporządzenia MEiN opublikowany w RCL.
 • Szkoły będą miały obowiązek organizacji zajęć zdalnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.
 • Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną będzie mógł czasowo zmodyfikować tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania.
 • Zagrożenie, o którym mowa w projekcie, może wystąpić w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiologiczną lub innym nadzwyczajnym zdarzeniem.
 • Przesłanką do wprowadzenia zajęć online może też być nieodpowiednia temperatura w szkole. W związku z sytuacją na rynku energetycznym jej spełnienie wydaje się całkiem prawdopodobne. 

Projekt rozporządzenia MEiN w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość skierowano jest na etapie opiniowania. Pisma kierujące projekt do opiniowania skierowano do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz do Rady Dialogu Społecznego. 

Dyrektor zorganizuje zajęcia zdalne

Autorzy projektu wskazują, że zmiana wynika "z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia dla uczniów ww. zajęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenia zajęć w tradycyjny sposób na terenie jednostki systemu oświaty z powodu zawieszenia zajęć ze względu na wystąpienie na danym terenie zagrożenia bezpieczeństwa uczniów".

Czytaj też: Warszawie brakuje prawie 3 mld zł na edukację

Zagrożenie to, jak wskazano, może wystąpić w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów, zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną lub innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Zmiana wynika z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia dla uczniów ww. zajęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenia zajęć w tradycyjny sposób (fot. freepik)
Zmiana wynika z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia dla uczniów ww. zajęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenia zajęć w tradycyjny sposób (fot. freepik)

Jeśli wystąpią takie okoliczności, od roku szkolnego 2022/2023 r. "dyrektor przedszkola, szkoły i placówki albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego będą obowiązani do zorganizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zaistnienia okoliczności" - zapisano w projekcie.

Modyfikacja treści nauczania 

W uzasadnionych przypadkach dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną będzie mógł również czasowo zmodyfikować tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, także tygodniowy lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w szkole zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W projekcie rozporządzenia przewiduje się szczególne rozwiązania w przypadku uczniów, którzy w okresie zawieszenia zajęć nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub będących w trudnej sytuacji rodzinnej.

Czytaj też: RPO punktuje projekty rozporządzeń ministra sprawiedliwości ws. nieletnich

Dyrektor, na wniosek rodziców ucznia, będzie obowiązany zorganizować dla tego ucznia zajęcia na terenie szkoły z nauczycielem lub inną osobą prowadzącą zajęcia lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - o ile będzie możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki na terenie szkoły i na danym terenie nie występują zdarzenia, które mogą zagrozić bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

W uzasadnionych przypadkach dyrektor będzie mógł dla tych uczniów zorganizować zajęcia w innym miejscu, tj. w przedszkolu, szkole, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce np. w młodzieżowym domu kultury, bibliotece pedagogicznej lub bursie.

TAGI
KOMENTARZE7

 • czechu 2022-08-19 07:57:13
  Do ff: no nie, dyrektor jako kierownik placówki oświatowej podlega burmistrzowi itp w sprawach organizacyjnych jednostki ale nie edukacyjnych.
 • czaskoski 2022-08-19 00:18:39
  lekcje wychowawcze na określony temat - a co to jest? zwiedzanie czajki w pandemii?
 • ff 2022-08-18 19:13:06
  Do czechu : a jednak wydał i jego podwładny- dyrektor szkoły- zostanie rozliczony z realizacji. Podobne nakazy np. lekcje wychowawcze na określony temat nakazuje prezydent W- wy i jest to rozliczane

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!