Żłobki i oddziały żłobkowe: W polskich gminach brakuje opieki dla najmłodszych

  • bad
  • 29 stycznia 2018 - 15:04
Żłobki i oddziały żłobkowe: W polskich gminach brakuje opieki dla najmłodszych
Adobe Stock
W 1717 gminach w Polsce nie ma instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. To aż 70 proc. wszystkich gmin w kraju.
  • Jak wynika z danych MRPiPS, w 1717 gminach w Polsce nie ma instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
  • 76,3 proc. dzieci w wieku do lat 3 z gmin miejskich nie jest objętych opieką instytucjonalną.
  • 95,9 proc.  dzieci w wieku do lat 3 z gmin wiejskich oraz 90,7 proc. dzieci w wieku do lat 3 z gmin miejsko-wiejskich nie jest objętych opieką instytucjonalną.

- Ogółem w Polsce 85,4 proc. dzieci w wieku do lat 3 nie jest objętych opieką instytucjonalną – informuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki w odpowiedzi na interpelację poseł Małgorzaty Zwiercan w sprawie dostępu dzieci do opieki przedszkolnej i wychowania przedszkolnego. Prowadzenie żłobków i przedszkoli to zadanie własne gmin.

Czytaj też: Nowa uchwała dotacyjna. Mamy ważne informacje dla przedszkoli

Marcin Zieleniecki dodaje, że sytuacja instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dynamicznie zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat. 

- O ile w 2010 r., przed wprowadzeniem ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, funkcjonowało 511 żłobków i oddziałów żłobkowych, o tyle na koniec 2017 r. funkcjonowało ok. 4,2 tys. instytucji. Liczba miejsc opieki wzrosła z 32,5 tys. miejsc w 2010 r. do 108,6 tys. miejsc na koniec 2017 r. – wyjaśnia wiceminister.

Czytaj też: Reforma edukacji: Miało być bezkosztowo, w rzeczywistości jest inaczej

W efekcie wzrósł odsetek dzieci w wieku do lat 3 objętych opieką - z 2,6 proc. w 2010 r. do 14,6 proc. na koniec 2017 r. 

Znacznie lepsza sytuacja jest w odniesieniu do przedszkoli. Z informacji MRPiPS wynika, że placówki tego typu znajdują się na terenie każdej gminy w Polsce. Mowa o przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej, punktach przedszkolnych lub zespołach wychowania przedszkolnego.

Wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego wśród dzieci w wieku 3-5 lat objętych wychowaniem przedszkolnym wynosi ogółem 84,6 proc. W miastach wynosi on 91,24 proc., zaś na obszarach wiejskich – 75,41 proc.

- Problem braku możliwości korzystania z wychowania przedszkolnego odchodzi do przeszłości. W wielu przypadkach problemem jest natomiast dostanie się do konkretnego przedszkola – ocenia wiceminister Zieleniecki.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w wielu gminach, mimo wcześniejszych obaw, pozostały wolne miejsca w przedszkolach. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!