Złotówka dodatku motywacyjnego dla nauczycieli z Rybnika

Złotówka dodatku motywacyjnego dla nauczycieli z Rybnika
ZNP w Rybniku zapowiada, że nauczyciele nie będą przyjmować dodatku motywacyjnego w wysokości 1 zł (fot. facebook.com/ZNP Rybnik)
Nauczycielom z Rybnika w województwie śląskim obniżono dodatek motywacyjny za pracę z 40 zł do kwoty 1 zł brutto - choć może to brzmieć jak ponury żart, to nim nie jest. Nauczyciele jasno mówią, że taka kwota jest dla nich upokorzeniem i nie zamierzają jej przyjmować. Zastanawiają się nad jej zwróceniem urzędowi miasta lub "zrzuceniem się" na cel charytatywny.
 • Nauczyciele z Rybnika od początku 2021 r. otrzymują dodatek motywacyjny w wysokości 1 zł brutto.
 • Miejscowy magistrat tłumaczy, że na więcej go nie stać. Mało tego, z ostatniej korespondencji z lokalnym oddziałem Związku Nauczycielstwa Polskiego padły zapowiedzi kolejnych cięć na oświacie.
 • Nauczyciele nie mają zamiaru przyjmować dodatku w takiej wysokości. Zamierzają m.in. przeznaczać te pieniądze na cele charytatywne. Przy zaangażowaniu wszystkich rybnickich nauczycieli miesięcznie można by zebrać kwotę 2,5 tys. zł.

Nauczycielom z Rybnika już na początku 2020 r. obniżono dodatek motywacyjny z 80 zł do 40 zł. O tym, że i ta kwota zostanie obniżona, magistrat poinformował w październiku. Powoływano się na wzrost wydatków bieżących w oświacie o prawie 29 mln zł. Ostatecznie, decyzja została podjęta w grudniu, podczas głosowania nad uchwałą budżetową na 2021 r. Dodatek motywacyjny dla nauczycieli z Rybnika w wysokości 1 zł stał się faktem.

Jak w rozmowie z "Głosem Nauczycielskim" powiedziała Izabela Faksa-Lerch, prezes Oddziału Związku Nauczycieli Polskich w Rybniku, od października już trzykrotnie apelowano do władz miasta o przyznanie godnych dodatków motywacyjnych. Ostatnie pismo zostało wysłane w połowie lutego.

Czytaj także: Dodatek motywacyjny dla warszawskich nauczycieli na trzy miesiące - zdecydowała Rada Miasta 

- Chcieliśmy uświadomić wszystkim decydentom, że podczas zdanej nauki nauczyciele ciężko pracują i ten dodatek im się po prostu należy. W piśmie przytoczyłam zakres czynności dodatkowych nauczycieli wykonywanych przez ostatnie trzy miesiące. Szczególnie dotknięci zwiększeniem zakresu obowiązków służbowych zostali pracownicy pedagogiczni rybnickich przedszkoli - powiedziała Izabela Faksa-Lerch w rozmowie z gazetą.

Wspomniane pismo zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Można je znaleźć tutaj:

Odpowiedź z urzędu miasta nie mogła jednak zadowolić nauczycieli. Podpisany pod nią wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz, jasno i wyraźnie stwierdził, że na podwyższenie dodatku motywacyjnego dla nauczycieli samorząd nie ma pieniędzy. Dodał także, że sytuacja finansowa miasta na początku 2021 r. jest jeszcze gorsza niż ta z października 2020 r., co sprawia, że urząd miasta planuje kolejne oszczędności na oświacie.

Czytaj także: Warszawa: Nauczyciele dostaną większy dodatek motywacyjny? Radni PiS zgłosili poprawkę

- Niestety z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że ostateczna kwota subwencji oświatowej dla Rybnika (część gminna i powiatowa) jest niższa od planowanej(podanej w październiku 2020 r. i przyjętej w budżecie miasta) o ponad 1 mln 300 tys. zł - czytamy w piśmie do nauczycieli.

Przedstawiciele rybnickich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedzieli, że nauczyciele nie mają zamiaru przyjmować godzącego w ich godność dodatku motywacyjnego. Planują zwrócić pieniądze władzom miasta, lub przeznaczyć je na cele charytatywne. Z szacunków ZNP wynika, że w Rybniku pracuje około 2,5 tys. nauczycieli, zatem miesięcznie mogli by oni przeznaczać na takie cele 2,5 tys. zł. ZNP wyraził jednak nadzieję, że dojdzie z władzami Rybnika do porozumienia w sprawie dodatków motywacyjnych.

TAGI
KOMENTARZE8

 • Rodzic 2021-03-03 19:42:30
  Do Doradca metodyczny: Ty oczywiście jesteś trollem udacznikiem, udałaś się swojemu panu 🤭 brawo za cierpliwość rozwijasz się i wytrzymałaś 38 minut 🤣😂🤣😂 😎
 • Doradca metodyczny 2021-03-03 18:33:00
  Rodzic, jako nauczycielki, chcesz to wierz lub nie. Trollu nieudaczniku. To nie te czasy, że Polki zagranicą mogły tylko szorować korytarze.
 • Rodzic 2021-03-03 17:55:02
  Do Doradca metodyczny: Twoje uczennice mogą co najwyżej zasilić grono bezrobotnych, lub trolli 🤭co ty ich mogłaś nauczyć, pisania bzdur na forach? "Można starać się wszędzie" ale nowina 🤧pytanie z jakim skutkiem. Pracują w tych wszystkich zagranicznych szkołach jako kto? Korytarze szorują...? Jak zwykle bajanie i jakieś historie wyssane z palca. Ale najbardziej ucieszą się nauczyciele z Rybnika 😎  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!