Partnerzy portalu

Zmiany na maturze. Rozszerzono listę przedmiotów dodatkowych

Zmiany na maturze. Rozszerzono listę  przedmiotów dodatkowych
Historia i teraźniejszość na pisemnej maturze wśród przedmiotów dodatkowych (fot. freepik)
Lista przedmiotów dodatkowych, które będzie można zdawać pisemnie na maturze, zostanie uzupełniona o Historię i teraźniejszość, a także - o historię tańca. Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie egzaminu maturalnego opublikowano w RCL, jest na etapie opiniowania.
  • Historia tańca będzie realizowana w klasach I czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum od roku szkolnego 2023/2024.
  • Pierwsi absolwenci, którzy zrealizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla przedmiotu historia tańca będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego począwszy od roku szkolnego 2026/2027.
  • W przypadku egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie wskazano, że egzamin maturalny z tego przedmiotu obejmie określony w podstawie programowej zakres podstawowy dla przedmiotu Historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.
  • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

Projekt określa szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego dla absolwentów posiadających wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

W uzasadnieniu projektu zauważono, że do wykazu przedmiotów dodatkowych dodano przedmiot historia tańca.

Historia tańca będzie realizowana w klasach I czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum od roku szkolnego 2023/2024. Pierwsi absolwenci, którzy zrealizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla przedmiotu historia tańca będą absolwentami czteroletniego liceum ogólnokształcącego i będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego począwszy od roku szkolnego 2026/2027 - czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj też: Zmiany dotyczące egzaminu maturalnego. Opublikowano projekt rozporządzenia

W przypadku egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie wskazano, że egzamin maturalny z tego przedmiotu obejmie określony w podstawie programowej zakres podstawowy dla przedmiotu Historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu Wiedza o społeczeństwie.

Jak wskazano w projekcie, pisemny egzamin maturalny z Wiedzy o społeczeństwie, obejmujący zakres podstawowy dla przedmiotu Historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu Wiedza o społeczeństwie będzie przeprowadzany dla absolwentów: liceum ogólnokształcącego, którzy rozpoczęli kształcenie w roku szkolnym 2022/2023 i kolejnych latach szkolnych - począwszy od roku szkolnego 2025/2026; technikum, którzy rozpoczęli kształcenie w roku szkolnym 2022/2023 i kolejnych latach szkolnych - począwszy od roku szkolnego 2026/2027; branżowej szkoły II stopnia, którzy rozpoczęli kształcenie w branżowej szkole I stopnia w roku szkolnym 2022/2023 i kolejnych latach szkolnych - począwszy od roku szkolnego 2026/2027.

W marcu br. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał trzy rozporządzenia dotyczące wprowadzenia od 1 września 2022 r. w szkołach ponadpodstawowych nowego obowiązkowego przedmiotu szkolnego Historia i teraźniejszość.

Historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot Wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!