Partnerzy portalu

Zmiany w "Dobrym Starcie" coraz bliżej

  • PAP
  • 14 czerwca 2021 - 14:13
Zmiany w "Dobrym Starcie" coraz bliżej
fot.pixabay
Wnioski o "Dobry Start" będą mogły być składane jedynie online, a świadczenie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy. Natomiast organem obsługującym ten program nie będą już samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych - przewiduje rozporządzenie, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

Ostatnia nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dała Radzie Ministrów możliwość wprowadzenia rozporządzeniem zmian w programie "Dobry start". Projektem takiego rozporządzenia we wtorek zajmie się rząd.

Projekt przewiduje, że organem obsługującym świadczenie "Dobry start" będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie zadania związane z realizacją tego świadczenia wykonują gmina i powiat. Resort rodziny wskazuje, że zmiana organu obsługującego świadczenie zoptymalizuje proces obsługi "Dobrego startu" i obniży jej koszty.

"W okresie 2021-2031 łączne szacowane koszty obsługi wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł w omawianym okresie" - ocenia MRiPS.

Czytaj też: Zmiany w programie Dobry Start: Wnioski online. Wypłaty przez ZUS

Projekt przewiduje również zmianę dotychczasowej formy składania wniosku o świadczenie "Dobry start". Wnioski nie będą już mogły być składane w formie papierowej, a jedynie poprzez systemy teleinformatyczne.

Zmienić ma się również sposób wypłaty świadczenia wychowawczego - nie będzie już możliwa wypłata w formie gotówkowej i przekazem pocztowym, tylko w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!