Zmiany w dotacjach dla niepublicznych żłobków w Chorzowie

  • AKC
  • 26 maja 2022 - 21:49
Zmiany w dotacjach dla niepublicznych żłobków w Chorzowie
Chorzów zmienia wysokość dotacji do niepublicznych żłobków (fot. freepik/gpointstudio)
Nie 550 zł, a 750 zł na każde dziecko - tyle od września będzie wynosiło wsparcie finansowe dla żłobków niepublicznych w Chorzowie w województwie śląskim.

Dzięki ustawie o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym rodzice mogą otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 400 zł miesięcznie na pierwsze dziecko. Na pokrycie wydatków związanych z opieką nad drugim i kolejnym dzieckiem, między 12 a 35 miesiącem życia, zgodnie z RKO każdy rodzic może otrzymać jeszcze 12 tys. zł, bez względu na dochód. Łącznie dopłata do miejsca w żłobku niepublicznym wyniesie 750 zł każdego miesiąca - 400 zł wypłaci ZUS i 350 zł miasto Chorzów.  

Czytaj też: Sejmowa komisja edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli i pracowników oświaty

Po zmianie przepisów miasto mogło nieco zmniejszyć dopłatę gminną, realizowaną od 2018 roku, a środki te przeznaczyć na wsparcie innych obszarów związanych z pomocą społeczną, które na skutek rosnących kosztów, znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Taką uchwałę przyjęła w czwartek, 26 maja Rada Miasta Chorzowa.  

Dzięki dotacjom do niepublicznych placówek miejsc w chorzowskich żłobkach znacząco przybyło. Jeszcze w 2016 roku było ich zaledwie 230. Obecnie jest ponad 740.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!