Zmiany w edukacji domowej

Zmiany w edukacji domowej
Obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły z województwa zamieszkania zniesiony (fot. shutterstock)
Zniesiony będzie obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka, a także wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej – zdecydował Sejm.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 393 posłów, 3 było przeciw, 48 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę Lewicy, która chciała utrzymania wymogu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej do otrzymania zgody na prowadzenie edukacji w domu.

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe trafi teraz do Senatu.

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy rodzic może wystąpić o zgodę na prowadzenie edukacji domowej swojego dziecka. Dzieci są formalnie przypisane do konkretnej szkoły wybranej przez rodziców. Uczą się w domu, korzystając z różnych form wsparcia oferowanych przez szkołę.

Na zakończenie każdego roku nauki w swojej patronackiej szkole zdają egzaminy, które są podstawą klasyfikacji i promocji do następnej klasy. Otrzymują świadectwa takie same jak uczniowie uczący się w tej szkole, mają też legitymacje szkolne.

MEiN podało, że w roku szkolnym 2019/2020 w Polsce w edukacji domowej uczyło się 10 976 uczniów, a w obecnym - 15 034 uczniów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!