Partnerzy portalu

Zmiany w Karcie Nauczyciela? Ministerstwo edukacji wyjaśnia

Zmiany w Karcie Nauczyciela? Ministerstwo edukacji wyjaśnia
Nie są prowadzone prace nad nowelizacją Karty nauczyciela - powiedziała rzecznik prasowa MEiN (fot. shutterstock)
Obecnie w MEiN nie są prowadzone prace nad nowelizacją Karty nauczyciela. Kwestie przywrócenia przepisów o tzw. emeryturach nauczycielskich planowane są jako temat rozmów ze związkami zawodowymi – poinformowała rzecznik prasowa resortu Adrianna Całus-Polak.
 • Wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich. To będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo i należy przygotować odpowiednie rozwiązania, które umożliwią pewnej grupie nauczycieli przejście na emeryturę - powiedział niedawno minister Przemysław Czarnek.
 • Obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy Karta nauczyciela - skomentowała rzecznik prasowa MEIN Adrianna Całus-Polak
 • Kwestie przywrócenia przepisów dotyczących tzw. emerytury nauczycielskiej planowane są jako temat rozmów z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli - zaznaczyła.

Ministerstwo planuje rozmowy ws. przywrócenia przepisów dotyczących emerytury nauczycielskiej 

Rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak zapytana została, czy w Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają prace nad projektem nowelizacji Karty nauczyciela, dotyczącym przywrócenia wszystkim nauczycielom możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Czytaj też: Trzeba przywrócić nauczycielom wcześniejszą emeryturę

"Obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, a kwestie przywrócenia przepisów dotyczących tzw. emerytury nauczycielskiej planowane są jako temat rozmów z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli" - odpowiedziała rzecznik.

W najbliższych latach planowane są zwolnienia nauczycieli

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 29 grudnia 2022 r. pytany był w internetowej części rozmowy w Radiu Zet m.in. o to, czy w przyszłym roku będą zwolnienia nauczycieli.

"Nie, jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch, trzech lat na 100 proc. tak, zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów, choćby takich jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli. Wolą dać nadgodziny nauczycielom, dlatego że to powoduje, że później nie trzeba będzie tych nauczycieli zwalniać" - powiedział minister.

Czytaj też: Minister Czarnek chce uniknąć zwalniania nauczycieli

Mówiąc o skali zwolnień, Czarnek powiedział wówczas: "To jest kwestia ok. 100 tys. nauczycieli z 700 tys. w perspektywie 2-3 lat". Dodał, że w 2023 r. nie trzeba będzie jeszcze dokonywać tych zwolnień. Dodał, że "wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich". Zaznaczył, że to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo i należy przygotować odpowiednie rozwiązania, które umożliwią pewnej grupie nauczycieli przejście na emeryturę.

Dyskusja o emeryturach nauczycieli jeszcze w styczniu

Szef MEiN, pytany o to, czy będzie powrót do wcześniejszej emerytury zawodowej dla nauczycieli, powiedział: "To jest rozwiązanie, które absolutnie musi wrócić na tapetę i musi być dyskutowane".

"To jest rozwiązanie, nad którym na pewno będziemy dyskutować w styczniu i w kolejnych miesiącach po to, żeby - być może - jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku stosowną ustawę uchwalić z jakąś perspektywą wejścia w życie konkretnych rozwiązań" - powiedział pod koniec grudnia minister.

TAGI
KOMENTARZE175

 • Edward 2023-01-07 21:22:13
  Do N-l: nieuki 🤣🤣🤣
 • łowcatrolli 2023-01-07 18:43:36
  i stał się Sławuś Edwardem ... i myślał o swoim nowym wcieleniu... kim teraz zostać by nie być rodzicem? , kodeksem i trollem, Jankiem, Elżbietą w jakimkolwiek wydaniu - jak pisać by smród padliny z fermy trolli nie roznosił się na odmęt internetu ... fe...
 • 🤔 2023-01-07 18:38:52
  Do N-l: nieuki?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!