Zmiany w kształceniu przyszłych nauczycieli. Dużo więcej nauki na odległość

Zmiany w kształceniu przyszłych nauczycieli. Dużo więcej nauki na odległość
Nie tylko uczniowie skazani są na zdalną naukę. Przyszli nauczyciele również (fot. pixabay.com)
Przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela zajęcia na studiach lub studiach podyplomowych w roku akademickim 2020/2021 będą mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w wymiarze umożliwiającym uzyskanie do 100 proc. liczby punktów ECTS określonej w programie nauki dla danego roku.
 • Znowelizowane rozporządzenie określało wymagania dotyczące kształcenia na studiach oraz studiach podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, w tym sposób organizacji tego kształcenia.
 • Zgodnie z nim liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie mogła być większa niż 25 proc. liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów albo sumy liczby punktów ECTS określonej dla danych grup zajęć.
 • Z uwagi na pandemię możliwość realizacji zajęć w dotychczasowej formie jest w znacznym stopniu utrudniona, a zwiększenie wymiaru zajęć prowadzonych na odległość może skutkować niedochowaniem dotychczasowych wymagań dotyczących limitu tego.

18 lutego w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Dzień później weszła w życie.

Znowelizowane rozporządzenie określało wymagania dotyczące kształcenia na studiach oraz studiach podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, w tym sposób organizacji tego kształcenia.

W myśl jego zapisów większość efektów uczenia się przypisanych do zajęć lub grup zajęć powinna być uzyskiwana w ramach zajęć prowadzonych w siedzibie lub filii podmiotu prowadzącego kształcenie, z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia, a także studentów lub uczestników tychże studiów. Jak przypomina MEiN zgodnie z przepisami nowelizowanego rozporządzenia liczba punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie może być większa niż 25 proc. liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów albo sumy liczby punktów ECTS określonej dla danych grup zajęć.

Czytaj: Czarnek: Decyzje o formie kształcenia szkolnego zapadną do połowy tygodnia

- Z uwagi na trwający na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii i obowiązujące w związku z tym ograniczenia w zakresie funkcjonowania podmiotów prowadzących kształcenie na studiach i studiach podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, możliwość realizacji zajęć w dotychczasowej formie w sposób przewidziany standardem kształcenia jest w znacznym stopniu utrudniona – stwierdza w ocenie skutków regulacji resort.

Równocześnie zauważa, że zwiększenie wymiaru zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może mieć wpływ na niedochowanie wymagań dotyczących limitu tego kształcenia określonych w dotychczasowym kształcie rozporządzenia.

- W związku z powyższym podmioty prowadzące kształcenie na studiach i studiach podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, zgłaszają potrzebę w zakresie uelastycznienia wymagań dotyczących kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela – zauważa Ministerstwo.

Czytaj: Solidarność mówi "nie" projektowi "Edukacji dla wszystkich"

Dlatego też – jak stwierdza - niezbędne jest wprowadzenie takich rozwiązań, które umożliwią uczelniom oraz podmiotom prowadzącym studia podyplomowe, podjęcie decyzji o prowadzeniu w roku akademickim 2020/2021 kształcenia na studiach lub studiach podyplomowych, przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w wymiarze umożliwiającym uzyskanie do 100 proc. liczby punktów ECTS określonej dla tych zajęć lub grup zajęć odpowiednio w programie studiów lub w programie studiów podyplomowych dla danego roku studiów lub studiów podyplomowych.

Niezbędne jest również uregulowanie, aby liczba punktów ECTS uzyskanych w ramach takiego kształcenia w roku akademickim 2020/2021, nie była wliczana do liczby punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określonej w załącznikach do nowelizowanego rozporządzenia.

TAGI
KOMENTARZE46

 • Uwaga! 2021-04-21 00:28:29
  Uwaga!!! Rodzic to pionek Ordo luris, o której nie wolno mówić, że jest finansowana przez Kreml i ta sekta jest w większości krajów zakazana!!!!
 • Monika 2021-04-18 15:28:03
  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej ...na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : linktr.ee/polishgirl  rozwiń
 • He, he, he 2021-03-03 16:13:27
  Rodzic, Uwaga- to TROLL

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!