Partnerzy portalu

Zmiany w pomocy dla uczniów niepełnosprawnych

  • pt
  • 2 czerwca 2023 - 14:15
Zmiany w pomocy dla uczniów niepełnosprawnych
(fot. pixabay)
Rozporządzenie w sprawie dofinansowania podręczników dla uczniów niepełnosprawnych, które ukazało się w Dzienniku Ustaw, określa nowe zasady  wsparcia i stawki dofinansowania.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie rady ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025. Jego treść publikujemy w dziale "Multimedia" pod artykułem. 

Dokument określa  szczegółowe warunki udzielania pomocy uczniom objętym rządowym programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz tryb postępowania w sprawie jej udzielania.

Pomoc finansowa jest udzielana uczniom: słabowidzącym, niesłyszącym lub słabosłyszącym, z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Rozporządzeni określa - w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz klasy do której uczeń uczęszcza - wysokość dofinasowania, która wynosi od 225 do 445 złotych.

Dokument precyzuje, że w latach szkolnych 2023/2024-2025/2026 wnioski o pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia  ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego oraz materiałów ćwiczeniowych składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły.

Projekt określa, że dyrektor szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego sporządza listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy i przekazuje ją odpowiednio wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta.

DO POBRANIA
Rozporządzenie w sprawie dofinansowania podręczników dla uczniów niepełnosprawnych
214.78 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE2

  • Qiki 2023-07-26 14:27:40
    Do Twirek: No właśnie. Znalazłam przykładową jedną sprawę z marca na o2 "Policja i pogotowie w szkole. Nauczycielka tak uderzona, że aż zemdlała". Kilka innych serwisów też o tym pisało.
  • Twirek 2023-07-18 12:45:14
    Ciągle jest mowa głównie o pomocy finansowej. A co ze zorganizowaniem edukacji włączającej tak, by dzieci zdrowe i ich rodzice się jej nie bali? Jako osoba z niepełnosprawnością - fizyczną - częściowo rozumiem ich obawy, bo dość dobrze znam to środowisko od wewnątrz. Przy niepełnosprawnościach nie-i...ntelektualnych (czyli wszystkich fizycznych i części umysłowych) jest prościej - np. uczeń niewidomy/niedowidzący może bardziej "uczyć się pozostałymi zmysłami", a ucznia z ZA (najłagodniejszym autyzmem) wystarczy nie przeciążać bodźcami, lub zapewnić miejsce, by mógł odocząć od nadmiaru bodźców (co każdy rozgarnięty z jego szkoły powinien skumać; w niektórych szkołach funkcjonują tzw. pokoje wyciszeń). Co do niepełnosprawności intelektualnych - to często takiemu uczniowi nie da rady wytłumaczyć, by ze względów bezpieczeństwa czegoś nie robił i trzeba mieć go stale pod opieką.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!