Partnerzy portalu

Zmiany w ulgach za pobyt w żłobku w Gdańsku

Zmiany w ulgach za pobyt w żłobku w Gdańsku
Rodzice będą mogli korzystać ze zniżek, które wynosić będą 50 proc. opłaty za pobyt dziecka w żłobku na to dziecko (fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl)
Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę określającą wysokość opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w placówce Gdańskiego Zespołu Żłobków. Przyjęto możliwość 50-procentowej zniżki oraz całkowitego zwolnienia z tych opłat.
  • Przyjęta została uchwała, która ujednoliciła zniżki w opłatach za pobyt dziecka w żłobku od 1 stycznia 2022 roku.
  • Utrzymano opłatę podstawową za pobyt dziecka w żłobku na poziomie 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy.
  • W nowym roku kalendarzowym rodzice będą mogli korzystać ze zniżek, które wynosić będą 50 proc. opłaty za pobyt dziecka w żłobku na to dziecko.

Jak poinformował Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, obecnie podstawowa kwota płacona przez rodziców za pobyt dziecka wynosi 517 zł. Jest to 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy i pozostanie ona w tej samej wysokości do momentu jego zmiany. Dodatkowo wnoszona jest opłata za wyżywienie w wysokości 7 zł za dzień.

W czwartek, podczas sesji Rady Miasta Gdańska, przyjęta została uchwała, która ujednoliciła zniżki w opłatach za pobyt dziecka w żłobku od 1 stycznia 2022 roku.

Utrzymano opłatę podstawową za pobyt dziecka w żłobku na poziomie 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy.

W nowym roku kalendarzowym rodzice będą mogli korzystać ze zniżek, które wynosić będą 50 proc. opłaty za pobyt dziecka w żłobku na to dziecko, na które: pobierany jest zasiłek rodzinny, z rodziny wielodzietnej, którego rodzeństwo uczęszcza do żłobka wchodzącego w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków.

Jak poinformował gdański magistrat, przez rodzinę wielodzietną należy rozumieć rodzinę wychowującą troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia, albo do 21 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole, albo do 24 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub szkole wyższej i legitymowania się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Możliwe będzie także całkowite zwolnienie z opłaty za pobyt w żłobku dzieci: z niepełnosprawnością, wychowywanych przez rodzica skierowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku do domu samotnej matki lub do innej specjalistycznej placówki, który w okresie pozostawania bez pracy zdobywa kwalifikacje zawodowe umożliwiające podjęcie zatrudnienia, objętych opieką przez rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub rodzinę zastępczą.

Dodatkowo określona została maksymalna kwota, która będzie mogła być pobierana za wyżywienie dziecka w żłobku w wysokości 0,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za poprzedni rok kalendarzowy.

"W nowym roku opłata za wyżywienie będzie ulegała sukcesywnemu wzrostowi do kwoty nieprzekraczającej 9 zł za dzień, co wiąże się z postępującym procesem inflacji. Wprowadzono również możliwość zwolnienia z opłat za wyżywienie dzieci, których rodzice dostarczać będą własne posiłki ze względu na indywidualną, wysokospecjalistyczną dietę leczniczą" - poinformował Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Rodzic 2021-11-26 11:06:39
    Do Tak uważam : takim przykładem jest właśnie rodzina DORADCY METODYCZNEGO 🤗
  • Tak uważam 2021-11-26 08:28:24
    I tak to wspieramy głównie tych na zasiłkach z pomocy społecznej którzy, dla dobra społeczeństwa, rodzą kolejne dzieci ( na koszt społeczeństwa ) i wychowują te dzieci - ucząc je jak można żyć na koszt społeczeństwa. Wątpię czy da się wychować, w środowisku pasożytniczym, człowieka zdolnego/chętnego... do pracy. Ubogim rodzicom należy zapewnić godnie wynagradzaną pracę, a nie darmowe przywileje. Obecna polityka rządu/samorządów mnoży i wzmacnia darmozjadów.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!