Partnerzy portalu

Znamy nauczycieli - laureatów konkursu „Zawodowiec Roku 2022”

 • BOB
 • 16 marca 2023 - 10:30
Znamy nauczycieli - laureatów konkursu „Zawodowiec Roku 2022”
W konkursie nagrodzono 118 nauczycieli kształcenia zawodowego (fot. MEiN).
118 nauczycieli ze szkół branżowych, techników i szkół policealnych odebrało nagrody w pierwszej edycji konkursu „Zawodowiec Roku 2022”. Za pasję, zaangażowanie i profesjonalizm. Startowali w 52 dziedzinach.
 • Bardzo się cieszę, że jest ta I edycja programu, że możemy dziś państwa nagrodzić, uhonorować – mówiła wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek podczas gali wręczenia nagród w konkursie. 
 • Za to wszystko, co zrobiliście do tej pory, za to, że kształcenie zawodowe się rozwija, bardzo serdecznie Wam dziękuję – zaznaczyła.
 • Podkreśliła również, że ważnym elementem reformy kształcenia zawodowego było także wzmocnienie współpracy szkół z firmami.

MEiN konsekwentnie realizuje reformę kształcenia zawodowego

Wiceminister Machałek przypominała, że MEiN konsekwentnie realizuje politykę budowania prestiżu kształcenia zawodowego. Służy temu reforma z 2019 r., której celem było m.in. uatrakcyjnienie procesu kształcenia w szkołach branżowych i technikach oraz dostosowanie go do potrzeb rynku pracy.

Sekretarz stanu w MEiN zaznaczyła, że jednym z efektów wprowadzonej reformy jest zwiększenie liczby uczniów, którzy po szkole podstawowej wybierają naukę w szkołach branżowych i technikach. 

  – Mamy ponad 58,5 proc. absolwentów, którzy wybierają naukę w szkołach branżowych i technikach – podsumowała.

Wiceminister Marzena Machałek wymieniała narzędzia i mechanizmy, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności kształcenia zawodowego oraz umożliwiają dostosowanie go do potrzeb rynku pracy. Jednym z nich jest prognoza zapotrzebowania na pracowników na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, której towarzyszy zróżnicowane finansowanie. Szkoły kształcące w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na pracowników, otrzymują zwiększoną subwencję.

Sekretarz stanu w MEiN zaznaczyła, że jednym z efektów wprowadzonej reformy jest zwiększenie liczby uczniów (fot. MEiN).
Sekretarz stanu w MEiN zaznaczyła, że jednym z efektów wprowadzonej reformy jest zwiększenie liczby uczniów (fot. MEiN).

– W tych zawodach opłaca się organizować kształcenie – zaznaczyła wiceminister. 

Podkreśliła również, że ważnym elementem reformy kształcenia zawodowego było także wzmocnienie współpracy szkół z firmami.

Zawodowiec Roku – wspólna inicjatywa resoru oświaty oraz FRSE i KGHM

Konkurs „Zawodowiec Roku 2022” to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) oraz KGHM Polska Miedź. Celem I edycji konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych, techników, szkół policealnych oraz centrów kształcenia zawodowego.

Tytuł zawodowca roku mógł otrzymać nauczyciel, który:

 • jest zaangażowany i z pasją pracuje z młodzieżą,
 • wspiera zainteresowania zawodowe uczniów,
 • cieszy się autorytetem w środowisku szkolnym i lokalnym,
 • posiada szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze w obszarze kształcenia zawodowego,
 • działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego np. wprowadza autorskie rozwiązania dydaktyczne i metodyczne w obszarze kształcenia zawodowego,
  współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym (w szczególności z pracodawcami) i dbać o swój rozwój zawodowy.

Podstawowym kryterium było zaangażowanie i profesjonalizm (fot. MEiN).
Podstawowym kryterium było zaangażowanie i profesjonalizm (fot. MEiN).

Do konkursu wpłynęło 537 zgłoszeń w 62 dziedzinach. Komisja oceniała je według pięciu kryteriów. Ostatecznie wyróżnienia i tytuły przyznano 118 nauczycielom. 

Listę laureatów publikujemy w załączeniu.

DO POBRANIA
20230315_Laureaci.pdf
649.6 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE7

 • łowcatrolli 2023-03-20 09:26:38
  😏 - twój uśmiech jest bezcenny - ty taki uśmiechnięty masz urodę tatarskiej doooopy
 • 😏 2023-03-19 12:45:30
  Do brudel-POPiS: nauczyciele są zbyt uczciwi, żeby się sztucznie uśmiechać 😏
 • brudel-POPiS 2023-03-17 16:30:20
  Należy się: Należy się przyjrzeć w jakiej wysokości są te nagrody - foto pierwsze od góry pokazuje wysokość tych nagród - żenada i sztuczne uśmiechy

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!