Znamy wytyczne CKE dotyczące egzaminów

  • KO
  • 19 kwietnia 2021 - 15:46
Znamy wytyczne CKE dotyczące egzaminów
fot.pixabay/alexandra_koch
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wytyczne sanitarne dotyczące egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i egzaminów eksternistycznych. Dezynfekcja, dystans, maseczki, wietrzenie sal - to podstawowe regulacje zawarte w dokumencie.
  • Na terenie szkoły należy mieć zakryte usta i nos, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.
  • Podczas egzaminów muszą być zachowane odpowiednie 1,5 metrowe odstępy między uczniami i między uczniami a nauczycielami. Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu.
  • W zaleceniach jest też informacja, by unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą i salą egzaminacyjną przed i po egzaminach.

Według opublikowanego w poniedziałek (19 kwietnia) na stronie CKE dokumentu na egzaminy mogą przyjść osoby bez objawów zbliżonych do objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje: zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Nie będzie to jednak dotyczyć ozdrowieńców ani osób zaszczepionych w pełnym cyklu (dwie dawki).

Usta i nos zakryte podczas przemieszczania się

Na terenie szkoły należy mieć zakryte usta i nos, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.

Członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy dla zweryfikowania jego tożsamość - zachowana zostaje odległość 1,5 metra. 

Nauczyciele podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą je odsłonić, kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.

Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

Powinno się jednak zgłosić taką sytuację dyrektorowi szkoły nie później niż na tydzień przed  egzaminem.

Przy wejściu do szkoły i w każdej sali egzaminacyjnej powinien być dostępny płyn dezynfekcji.

Czytaj też: 90 proc. nauczycieli jest zaszczepionych

Kto może przebywać w szkole

Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie: zdający, nauczyciele, specjaliści pracujący z uczniami, którzy korzystają z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu, np. komputery, a także pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.

Rodzice lub opiekunowie prawni uczniów mogą być w szkole tylko, jeśli zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania próbnego egzaminu wydał dyrektor szkoły, lub jeżeli uczeń wymaga pomocy, np. w poruszaniu się.

Bez maskotek, za to z własnym cyrklem

Uczniom nie wolno wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy (książek, urządzeń telekomunikacyjnych, maskotek). Każdy uczeń ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla - nie wolno będzie pożyczać przyborów. Jeżeli zapewni je szkoła - muszą być dezynfekowane. Cudzoziemcy zdający egzaminy powinni przynieść własne słowniki. 

Na egzamin uczniowie mogą przynieść własną butelkę z wodą i jeśli przystępuje się więcej niż do jednego egzaminu - przekąskę. 

W oczekiwaniu na kolejny egzamin tego samego dnia uczniowie mogą opuścić budynek szkoły albo czekać w wydzielonym, wentylowanym pomieszczeniu, przy zachowanie dystansu 1,5 m.

Podczas egzaminów muszą być zachowane odpowiednie 1,5 metrowe odstępy między uczniami i między uczniami a nauczycielami. Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu.

W zaleceniach jest też informacja, by unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą i salą egzaminacyjną przed i po egzaminach. 

Czytaj też: Czarnek: Wychowanie do życia w rodzinie będzie teraz priorytetowym przedmiotem

Egzaminy maturalne potrwają od 4 do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 25 do 27 maja, a zawodowe w czerwcu i w lipcu.

Szczegółowe wytyczne znajdziesz w dziale multimedia. 

DO POBRANIA
EGZAMINY 21 Wytyczne
1.1 MB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE1

  • Uwaga! 2021-04-21 00:41:51
    Uwaga!!! Rodzic to pionek Ordo luris, o której nie wolno mówić, że jest finansowana przez Kreml i ta sekta jest w większości krajów zakazana!!!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!