Partnerzy portalu

ZNP o projekcie wzrostu wynagrodzeń: "Spowoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli"

 • PW
 • 23 stycznia 2023 - 22:00
ZNP o projekcie wzrostu wynagrodzeń: "Spowoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli"
Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli nie jest wystarczający (Fot. PAP/Albert Zawada)
Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
 • Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki gwarantuje wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli o 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od dnia 1 września 2022 r.
 • „W żaden sposób nie zrekompensuje to galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli” - alarmuje ZNP, który domaga się wzrostu kwoty bazowej o 22,5 proc., dzięki czemu podwyżka płac nauczycieli byłaby bardziej znacząca.
 • Związkowcy oczekują wdrożenia rozwiązań systemowych - powiązania wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce oraz finansowania wynagrodzenia z budżetu państwa.

Nowelizacja ma na celu zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2023 r. w związku z podwyższeniem kwoty bazowej dla nauczycieli, która zgodnie z uchwałą budżetową na rok 2023 została ustalona w wysokości 3981,55 zł.

„Gwarantuje ona wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli o 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od dnia 1 września 2022 r. Wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli implikuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz zależnych od niego dodatków” – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).

W zależności od grupy zaszeregowania płacowego i stopnia awansu zawodowego wzrost stawek się różni, generalnie jednak mieści się w przedziale 266-326 zł. Projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania m.in. organizacjom nauczycielskim i oświatowym. Odniósł się już do niego Związek Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP chce uzgodnień i negocjacji projektu zamiast opiniowania

Związek domaga się podjęcia przez MEiN procedury uzgodnieniowej, polegającej na rozpoczęciu negocjacji ze związkami zawodowymi nad treścią rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Tymczasem resort edukacji proponuje opiniowanie.
W liście do ministerstwa ZNP przypomina, że istotnym etapem procedury uzgadniania, odróżniającym ją od opiniowania, jest merytoryczna dyskusja, podczas której możliwe będą negocjacje.

 

„W przeciwieństwie bowiem do procesu „opiniowania” w procedurze „uzgadniania” istotne miejsce ma element dotyczący negocjacji. Etap ten powinien być zakończony sporządzeniem protokołu uzgodnień, ewentualnie rozbieżności, jeżeli nie udało się uzyskać konsensu co do zajmowanych stanowisk” – czytamy w liście do MEiN z 23 stycznia 2023 roku.

Wynagrodzenie nauczycieli wciąż zbyt niskie. Początkujący zarabia poniżej płacy minimalnej

Związek wnioskuje również o pilne udostępnienie danych dotyczących udziału procentowego wynagrodzenia zasadniczego w średnim wynagrodzeniu nauczycieli oraz udziału procentowego pozostałych składników wynagrodzenia w średnim wynagrodzeniu. Przypomina, że z początkiem 2023 r. płaca minimalna w Polsce wzrosła do 3490 zł, natomiast wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi tylko 3424 zł, czyli o 66 zł mniej niż płaca minimalna.

„Wynagrodzenia nauczycieli na tak niskim poziomie są przyczyną m.in. braków kadrowych w oświacie. Płace nauczycieli powinny wzrosnąć. Proponujemy konkretne rozwiązania w tym roku oraz rozwiązania systemowe” – podkreśla.

Związek domaga się zwiększenia kwoty bazowej o 22,5 proc. i wypłacenia dodatku inflacyjnego

Wśród nich jest np. wzrost kwoty bazowej o 22,5 proc. 5 stycznia br. Związek zgłosił w Senacie poprawkę do budżetu w tym zakresie, która została przez Senat przyjęta. Teraz jednak musi się nią zająć jeszcze Sejm.

Organizacja argumentuje, że wzrost kwoty bazowej przełoży się na wzrost wynagrodzeń nauczycieli, bo przecież na podstawie kwoty bazowej – określanej corocznie w ustawie budżetowej – kształtowane są wynagrodzenia nauczycieli. Jej zdaniem przyjęty w tegorocznym budżecie wzrost tylko o 7,8 proc. w żaden sposób nie zrekompensuje galopującej inflacji, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie realnej płacy nauczycieli.

Pod koniec grudnia 2022 r. ZNP wystąpił do premiera z postulatem wypłacenia jednorazowego dodatku inflacyjnego dla nauczycieli, który mógłby częściowo zrekompensować skutki rekordowo wysokiej inflacji.

„Niewykorzystane środki z rezerwy budżetowej na wzrost wynagrodzenia nauczycieli w 2022 r. w wysokości ok. 1,3 mld zł powinny być przeznaczone dla nauczycieli, bez względu na wynik rozmów w sprawie zmiany pragmatyki zawodowej nauczycieli. Nie akceptujemy wyjaśnień ministra edukacji, że ww. kwota została między innymi przeznaczona na dopłaty do zakupu węgla!” – zaznaczają związkowcy.

Powiązać pensje nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Finansowanie z budżetu państwa

Wreszcie oczekują wdrożenia rozwiązań systemowych - powiązania wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce oraz finansowania wynagrodzenia z budżetu państwa.

Przygotowali już gotowe projekty aktów prawnych w tym zakresie, które znajdują się w sejmowych szufladach w postaci dwóch obywatelskich inicjatyw ustawodawczych.

ZNP zebrał 340 776 podpisów pod inicjatywą „Pensje nauczycieli z budżetu”. Projekt od kilku lat jest sejmowej zamrażarce (Fot. ZNP Facebook).jpg
ZNP zebrał 340 776 podpisów pod inicjatywą „Pensje nauczycieli z budżetu”. Projekt od kilku lat jest sejmowej zamrażarce (Fot. ZNP Facebook).jpg

Mowa o obywatelskim projekcie ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, dzięki wdrożeniu którego pensja nauczycieli rosłaby wraz z rosnącym PKB oraz projekcie „Pensje nauczycieli z budżetu”, w myśl którego ich płace byłyby w całości finansowane z budżetu państwa.

TAGI
KOMENTARZE33

 • b 2023-01-26 07:44:44
  Proszę sprawdzić jakie podwyżki dostały od 1 stycznia inne grupy zawodowe w budżetówce... 300 zł do zasadniczej to już szał:) więc przestańcie nauczyciele nas straszyć... a opisywany sposób nauczania przez wielu już jest z powodzeniem prowadzony od wielu lat nic nowego
 • Edward 2023-01-26 07:09:37
  🤣🤣🤣😎🤣
 • łowcatrolli 2023-01-25 22:33:56
  & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & powykręcany paragrafie - nie strasz, nie strasz bo się zes...sz BRAWO NATALIA - tak trzymaj, szanuj siebie bo nie ma najmniejs...zego sensu dawać od siebie niezbędnego minimum - tylko tyle i absolutnie nic więcej- to nie twoje dzieci wiec nie ma co tracić sił i zdrowia - nauczyciele tak będą traktować własną prace jak są traktowani a młodzi co przyjdą do zawodu będą szybko i daleko spie////ać ze szkoły, bombelki mają mame+tate+500 co miesiąc  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!