Partnerzy portalu

ZNP rezygnuje z walki o wcześniejsze emerytury

ZNP rezygnuje z walki o wcześniejsze emerytury
Świadczenie kompensacyjne może okazać się jedyną alternatywą dla nauczycieli, chcących odejść na wcześniejszą emeryturę (fot. Shutterstock).
- Wcześniejsze emerytury nauczycielskie? Tu nic nie da się zrobić. Dlatego idziemy w stronę świadczeń kompensacyjnych - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego będzie zabiegał o poprawki w projekcie zmian w Karcie Nauczyciela.
 • Będą one dotyczyły świadczeń kompensacyjnych, ponieważ w sprawie art. 88 niewiele da się zrobić.
 • Nauczyciele będą też zabiegać o zmianę w zakresie wysokości odpisów na fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli emerytów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) ocenił projekt poselski ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3302), który już niebawem trafi do pierwszego czytania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zamierza również wnieść do niego kilka istotnych poprawek.

Nie będą one dotyczyły jednak kwestii najważniejszej - uprawnienia nauczycieli do wcześniejszej emerytury, ponieważ w ocenie związkowców niewiele da się tu zrobić.

Wysokość świadczenia emerytalnego z odmrożonego art. 88 zniechęca do poprawek 

Projektodawcy - posłowie PIS, a tak naprawdę Ministerstwo Edukacji i Nauki, czego nikt nie ukrywa - nie zdecydowali się na przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela, a więc uprawnienia nauczycieli do wcześniejszych emerytur i sposobu jej wyliczania według zasad sprzed 2009 r., tylko zaproponowali nowy przepis, w którym zastosowano obecny sposób naliczania emerytury, sprawiający, że świadczenie to będzie wyjątkowo niskie. Ograniczyli też grono uprawnionych do tej emerytury.

- Tu nie da się niczego zwiększyć, bo to jest niemożliwe. Zastanawialiśmy się, czy da się zaproponować inny zapis, gdy chodzi np. o lata składkowe, ale doszliśmy do wniosku, iż przy nowym systemie - jeśli podzielimy te lata na składkowe i nieskładkowe - ludzie dostaną jeszcze mniej pieniędzy. Dlatego idziemy w kierunku świadczeń kompensacyjnych oraz możliwości pracy w oświacie osób, które są na tym świadczeniu. Zaproponujemy też, żeby nauczyciele, którzy zdecydują się na wcześniejszą emeryturę, mogli pracować w szkole. Ale nie tylko na ½ etatu oraz bez zgody kuratora, bo to jakieś nieporozumienie - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Świadczenie kompensacyjne ma jednak więcej zalet

Dlaczego świadczenie kompensacyjne? Bo nawet z wyliczeń MEiN wynika, że będzie ono wyższe od wcześniejszej emerytury. Poza tym świadczenie to wypłacane jest ze specjalnej dotacji z budżetu państwa, a nie ze środków nauczyciela zgromadzonych na koncie emerytalnym. Te środki są uruchamiane zaś dopiero w momencie osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

Obecny projekt nowelizacji Karty Nauczyciela nie likwiduje tego świadczenia, a rozszerza grono uprawnionych nauczycieli o nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

ZNP liczy, że projektodawca zgodzi się na dalsze poszerzenie tego kręgu o nauczycieli zatrudnionych w młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży i centrach kształcenia zawodowego.

- Zabiegamy o to od długiego czasu, ale propozycje te były odrzucane. Teraz jest szansa, by nasz postulat spełnić - mówi Krzysztof Baszczyński.

Obniżenie odpisu dla nauczycieli emerytów obniży pulę środków w ZFŚS

Zapowiada, że związek będzie też namawiał posłów do złożenia poprawki dotyczącej odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) dla nauczycieli emerytów, ponieważ proponowana zamiana w tym zakresie uszczupli pulę środków w ZFŚS.

- Proponowany w projekcie przepis, co do rozwiązań systemowych, jest dobry, bo zwalnia emerytów z konieczności przekazywania służbom socjalnym informacji o swoich emeryturach, natomiast obniża on wysokość odpisu o 400 zł na osobę. Dlatego będziemy wnioskować o zwiększenie tego odpisu - wyjaśnia wiceprezes ZNP.

Podkreśla, że w ocenie związku to są główne możliwości zmian.

- Oczywiście można księżycowe poprawki składać, ale jesteśmy poważną organizacją. A jak się zachowają posłowie, to dopiero zobaczymy. Liczymy, że nie będzie to głosowanie polityczne - stwierdza.

TAGI
KOMENTARZE69

 • Zepa 2023-06-13 18:34:40
  Co psycholog ma wspólnego z nauczycielem i po co oni są w szkole skoro i tsk nie potrafią pomóc
 • Wniosek 2023-06-10 17:04:43
  Do Pola: jesteś nauczycielką i twój wpis rozwiewa wątpliwości.....
 • Pola 2023-06-10 11:28:29
  Co za brednie. 300 tys na subkoncie po 25 latach pracy do bzdury wyssane z palca. Albo nie wiesz o czym piszesz albo siejesz dezinformację, co powinno być karane w nauczyciela przypadku. Mam 30 lat pracy w zawodzie nauczyciela i 38 tysięcy zgromadzone na subkoncie. Drugie 38 tys ukradł mi tusk. Prac...uję w szkolnictwie specjalnym.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!