Partnerzy portalu

ZNP szykuje się do protestu

8 października w centrum Warszawy rozpocznie działalność miasteczko edukacyjne zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co dzień, do 14 października, będą odbywać się w nim konferencje prasowe i debaty, a jego zwieńczeniem będzie pikieta zaplanowana na 15 października.
 • ZNP uruchamia miasteczko edukacyjne. To ma być debata o najważniejszych problemach edukacji, o najważniejszych sprawach, które nurtują uczniów i nauczycieli, rodziców, pracowników niebędących nauczycielami, organy prowadzące - powiedział Sławomir Broniarz.
 • W trakcie działalności miasteczka jego organizatorzy chcą przede wszystkim wypracować rekomendacje, które będą dotyczyły tej dobrej, powszechnej, samorządowej i bezpłatnej edukacji. Bo na taką szkołę czeka polskie społeczeństwo i polski uczeń - ocenił.
 • Każdego dnia będą odbywały się dwie debaty panelowe. Tematy, które będą poruszane podczas debat, to m.in. sytuacja młodych nauczycieli, warunki pracy nauczyciela, przyjęcie uczniów z Ukrainy do polskich szkół, wynagrodzenia i finansowanie edukacji - dodał.

ZNP uruchomi 8 października w Warszawie miasteczko edukacyjne

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował na konferencji prasowej, że Związek "zgodnie z zapowiedziami" uruchamia miasteczko edukacyjne - wspólnie z Wolnym Związkiem Zawodowym "Forum-Oświata" i Związkiem Zawodowym Rada Poradnictwa, ale także z udziałem samorządów, organizacji pozarządowych i organizacji skupiających rodziców.

Czytaj też: MEiN kontra związki zawodowe. Kto kogo unika?

"To ma być debata o najważniejszych problemach edukacji, o najważniejszych sprawach, które nurtują uczniów i nauczycieli, rodziców, pracowników niebędących nauczycielami, organy prowadzące" - wymieniał Broniarz.

Dodał, że "gdybyśmy oceniali politykę ministra (edukacji i nauki) Czarnka, to śmiało można powiedzieć, że nie takiej edukacji i nie takiej polityki oczekujemy".

Podkreślił, że w trakcie działalności miasteczka jego organizatorzy chcą "przede wszystkim wypracować rekomendacje, które będą dotyczyły tej dobrej, powszechnej, samorządowej i bezpłatnej edukacji". "Bo na taką szkołę czeka polskie społeczeństwo i polski uczeń" - ocenił prezes ZNP.

W miasteczku będą odbywały się debaty dotyczące edukacji

Miasteczko edukacyjne będzie - jak poinformował - zlokalizowane w centrum Warszawy (nieopodal siedziby MEiN) i będzie miało charakter całodobowy. Dyżury będą w nim pełnić przedstawiciele ZNP z 16 okręgów i innych organizacji wspierających Związek.

Każdego dnia będą odbywały się dwie debaty panelowe: od godz. 11-13 i od godz. 15-17. Rodzice zaplanowali trzy debaty w godzinach popołudniowo-wieczornych. W miasteczku będzie można też zasięgnąć porad prawników, psychologów i pedagogów. "Wszyscy zainteresowani tą tematyką będą mogli z tych porad skorzystać" - zapewnił Broniarz.

Tematy, które będą poruszane podczas debat, to m.in. sytuacja młodych nauczycieli, warunki pracy nauczyciela, przyjęcie uczniów z Ukrainy do polskich szkół, wynagrodzenia i finansowanie edukacji.

Zwieńczeniem miasteczka będzie pikieta 15 października przed siedzibą MEiN

"Zwieńczeniem tego wydarzenie będzie pikieta, która organizujemy 15 października przed siedzibą MEiN. W trakcie pikiety będziemy chcieli pokazać wszystkie osiem rekomendacji, które zostaną podczas miasteczka wypracowane" - zapowiedział Broniarz.

Dopytywany, czy konsekwencją działałności miasteczka i planowej pikiety ZNP będzie strajk, odpowiedział, że "dzisiaj, 5 października, takiego wątku nie ma".

Czytaj też: Solidarność nie poprze strajku ZNP. Wychodzi polityka przez duże "P"

Od 1 września br. ZNP prowadzi pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach związku, m.in. przez oflagowanie i oplakatowanie placówek, a także organizowanie i prowadzenie akcji informacyjnej o narastających problemach systemu edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" domagają się wzrostu wynagrodzeń wszystkich nauczycieli od 1 września 2022 r. o 20 proc.

Z kolei Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" opowiada się za wzrostem wynagrodzeń wszystkich nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. o co najmniej 5 proc. powyżej inflacji. Jednocześnie krytycznie odnosi się do tego, że we wrześniu tego roku podwyżkę dostali tylko nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie.

Czytaj też: Postulaty o 20-proc. podwyżce dla nauczycieli to rzucanie słów na wiatr

W tym roku dwukrotnie podniesiono wynagrodzenia nauczycieli. W maju wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego wzrosły o 4,4 proc. tak jak całej sfery budżetowej, we wrześniu zaś wzrosły tylko wynagrodzenia nauczycieli początkujących - o 20 proc. w stosunku do nauczycieli stażystów i o 9 proc. w stosunku do nauczycieli kontraktowych. Nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wrześniowa podwyżka nie objęła.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2023 r. w 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu mają wzrosnąć o 7,8 proc., tak jak całej sfery budżetowej.

TAGI
KOMENTARZE5

 • czechu 2022-10-06 07:30:56
  Do U672: przed "żeby" wstawiamy przecinek. Wiedzą to dzieci już w szkole podstawowej.
 • U672 2022-10-06 02:05:34
  Niech to towarzystwo wsiada na Titanica i płynie do U.S.A. Nikt nie ma nic przeciwko temu żeby takie rzeczy miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.
 • Sławomir 2022-10-05 19:00:29
  Cesiulku miałeś rację , ostro od września protestują. Rząd już jest na kolanach 😂🤣😂

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!