Partnerzy portalu

ZNP upomina się o wprowadzenie od lipca 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli

 • KO
 • 7 czerwca 2023 - 22:15
ZNP upomina się o wprowadzenie od lipca 20-procentowych podwyżek dla nauczycieli
Niskie wynagrodzenia zniechęcają do podejmowania pracy jako nauczyciel (fot. unsplash/taypaigey)
Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował ustawę z gwarancją podwyżki o 20 proc. dla wszystkich nauczycieli od 1 lipca 2023 r. Projekt ustawy został złożony w Sejmie pod koniec marca - przypomniał 7 czerwca ZNP.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomniał w wydanym 7 czerwca komunikacie, że w marcu tego roku złożył w Sejmie swój projekt nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela, który podwyższa o 20 proc. stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli od lipca tego roku.

"Projekt ZNP został poparty przez wszystkie kluby i koła parlamentarne demokratycznej opozycji i przekazany do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2023 r." - czytamy w komunikacie. 

"Nauczyciel nie może zarabiać na poziomie minimalnego wynagrodzenia"

Konieczność podwyżek ZNP uzasadnia rekordową inflacją oraz rekordowo niskimi pensjami w oświacie - 3690 zł brutto dla początkującego nauczyciela. 

Wynagrodzenia nauczycieli nie mogą być sytuowane na poziomie minimalnej płacy, co ma miejsce w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę - argumentuje ZNP i dodaje, że niski status finansowy zawodu nauczyciela jest przyczyną braku chętnych do podejmowania pracy w tym zawodzie, a także odchodzenia z niego wielu doświadczonych nauczycielek i nauczycieli. Taka sytuacja prowadzi do poważnych braków kadrowych w oświacie i spadku jakości kształcenia.

Aktualne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od stycznia 2023 roku

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym (wszystkie kwoty brutto) wynosi:

 • nauczyciel początkujący – 3690 zł
 • nauczyciel mianowany – 3890 zł
 • nauczyciel dyplomowany – 4550 zł

Natomiast minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z pozostałym wykształceniem wynosi:

 • nauczyciel początkujący – 3600 zł
 • nauczyciel mianowany – 3700 zł
 • nauczyciel dyplomowany – 3960 zł

Związek Nauczycielstwa Polskiego przypomina, że 22 maja 2023 roku delegacja związku złożyła petycję do marszałek sejmu Elżbiety Witek, w której domaga się pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad swoim projektem ustawy zwiększającym wynagrodzenia nauczycieli. 

Prace nadal się nie rozpoczęły. 

TAGI
KOMENTARZE22

 • Tyż prowda 2023-06-10 13:02:41
  Do Mgr: przecież był sondaż i większość nie chce strajkować. Ostatni ich wyleczył. We wrześniu wszyscy grzecznie stawią się w szkole.
 • Tyż prowda 2023-06-10 13:01:13
  Do prawda: takich sami wybraliście.
 • prawda 2023-06-10 01:05:30
  ZNP to kupa starych działaczy z PRL-u i tysiące płacących na nich naiwniaków, mądrzy nie zapisują się, bo wiedzą, że działacze mają ich w d.....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!