Partnerzy portalu

ZNP wzywa ministra edukacji do rozpoczęcia rozmów ws. wcześniejszych emerytur

  • AKC
  • 29 marca 2023 - 11:42
ZNP wzywa ministra edukacji do rozpoczęcia rozmów ws. wcześniejszych emerytur
Pod listem do ministra edukacji podpisał się Sławomir Broniarz, szef ZNP (fot. shutterstock)
ZNP wezwał ministra edukacji do rozpoczęcia rozmów ws. przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela.

29 marca związek wystosował w tej sprawie list do ministra edukacji i nauki, natomiast 28 marca Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. 

W skierowanym do szefa MEiN liście czytamy:

"W odpowiedzi na pismo z 24 marca 2023 r. w sprawie spotkania grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, które będzie poświęcone obowiązkom nauczycieli wynikającym z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej – Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się:

  • przedstawienia podczas spotkania przez przedstawicieli ministerstwa edukacji konkretnych propozycji rozwiązań w ww. obszarach w celu faktycznego zmniejszenia obowiązków nauczycieli związanych z prowadzeniem dokumentacji;
  • rozszerzenia tematyki spotkania o kwestię przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela (w załączeniu przekazujemy stanowisko Zarządu Głównego ZNP z dnia 28 marca 2023 r. w sprawie wcześniejszej emerytury dla nauczycieli)".

Ponadto ZNP domaga się likwidacji wartości punktowych i procentowych przy dokonywaniu oceny pracy nauczycieli. 

W opublikowanym stanowisku Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca 2023 r. czytamy z kolei:

"Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela. Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o „stare” zasady".

TAGI
KOMENTARZE2

  • bzdura ? 2023-03-29 12:05:13
    Warunek, że ma to dotyczyć wszystkich nauczycieli a nie tylko tych co zaczęli pracę przed reformą z 1999 roku sprawi, że to nigdy nie wejdzie. Powinno być rozgraniczenie, bo NAS po prostu oszukano bezczelnie, a TK to "klepnął".
  • naucz3310 2023-03-29 11:48:56
    i bardzo dobrze ! - kilkanaście lat czekania na zwrot tego co obiecano nauczycielowi w momencie podejmowania pracy - PRAWO NIE MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ !!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!