Związek Gmin Wiejskich: Jeśli rząd chce decydować, niech przejmie finansowanie wynagrodzeń nauczycieli

  • pt
  • 24 września 2019 - 16:59
Związek Gmin Wiejskich: Jeśli rząd chce decydować, niech przejmie finansowanie wynagrodzeń nauczycieli
Adobe Stock
Od lat część oświatowa subwencji ogólnej nie pozwala na sfinansowanie subwencjonowanych zadań oświatowych. Powinna wystarczyć na wynagrodzenia nauczycieli oraz inne bieżące koszty prowadzenia szkół. W rzeczywistości jednak w wielu gminach z obszarami wiejskimi nie zabezpiecza nawet pokrycie nauczycielskich pensji – napisali w stanowisku samorządowcy ze Związku Gmin Wiejskich.
  • Zdaniem członków ZGW konieczna jest zmiana prawa oświatowego i modelu finansowania oświaty w Polsce.
  • Samorządowcy proponują także rozważenie wprowadzania zmian w dotychczasowym systemie awansu zawodowego.
  • ZGW chce likwidacji Karty Nauczyciela i zastąpienia jej innym dokumentem.

W stanowisku na temat sytuacji w oświacie, samorządowcy z ZGW zwracają uwagę przede wszystkim na niedofinansowanie zadań oświatowych. Jak piszą, od lat część oświatowa subwencji ogólnej nie pozwala na sfinansowanie subwencjonowanych zadań oświatowych. Powinna wystarczyć na wynagrodzenia nauczycieli oraz inne bieżące koszty prowadzenia szkół. W rzeczywistości jednak w wielu gminach z obszarami wiejskimi nie zabezpiecza nawet pokrycie nauczycielskich pensji.

- Finansowanie oświaty, wobec niedoszacowania przekazywanej samorządom subwencji oświatowej, przekroczyło racjonalne wspomaganie procesu edukacji młodego pokolenia przez samorządy lokalne – czytamy w stanowisku.

- Poziom niezbędnego udziału własnych środków w finansowaniu podstawowych działań oświatowych uniemożliwia prawidłową realizację zadań własnych gminy i determinuje jej rozwój. Wobec wzrostu gospodarczego i zwiększonych dochodów państwa należy zwiększyć nakłady na edukację. W przeciwnym wypadku wiele samorządów lokalnych stanie przed paraliżem budżetów.

Zdaniem członków ZGW, aby tego uniknąć konieczna jest zmiana prawa oświatowego i modelu finansowania oświaty w Polsce.

Jak dodają samorządowcy, pilnej nowelizacji wymaga także Karta Nauczyciela. Ich zdaniem, jest to przestarzały dokument, który nie przystaje do obecnej sytuacji na rynku pracy.

Autorzy stanowiska postulują także, zmianę systemu kształcenia nauczycieli tak, aby do zawodu tego trafiali najlepsi kandydaci.

- Wskazane byłoby wyznaczenie uczelni gwarantujących wysoki poziom nauczania i praktycznego przygotowania do zawodu. Ilość przyjęć powinna być ograniczona w skali kraju - czytamy.

Samorządowcy proponują także rozważenie wprowadzania zmian w dotychczasowym systemie awansu zawodowego, który w ich ocenie już się wyczerpał, a poszczególne stopnie awansu są bardziej związane ze stażem pracy nauczyciela, a nie jego faktycznymi umiejętnościami i zaangażowaniem w proces nauczania.

Istotną propozycją jest także rozważenie przejęcia przez rząd finansowania wynagrodzeń dla nauczycieli. Miałoby ono w ocenie ZGW przywrócić racjonalność ekonomiczną i sprawić, że ten sam podmiot, który kształtuje wysokość wynagrodzeń, byłby odpowiedzialnym za skutki podejmowanych przez siebie decyzji.

DO POBRANIA
Stanowisko XIX Kongresu ZGW w sprawie oświaty
471.58 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE1

  • september 2019-09-26 14:32:50
    Skończcie z finansowaniem wiejskich szkół z klasami po 5, 6 uczniów –to nienormalne utrzymywać szkołę w której jest 50 – 60 uczniów, wtedy wystarczy wam na normalne pełnowartościowe placówki

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!