Związek Miast Polskich chce zawieszenia dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Szkoły będą mogły zawiesić ZUS?

W czwartek (18 czerwca) przedstawiciele Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozmawiali zdalnie z wiceministrami edukacji: Marzeną Machałek i Maciejem Kopciem. W trakcie tego spotkania Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ZMP ds. legislacji stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przez rząd propozycji jednorazowego zwiększenia subwencji oświatowej o 30 proc.
- To pozwoliłoby ograniczyć skutki pandemii, a także wyrównać ubytki w kasie samorządów związane np. z niedoszacowaniem podwyżek dla nauczycieli czy podwyższeniem płacy minimalnej - zaznaczył Wójcik.
Czytaj: Samorządy: chcemy podwyżki subwencji oświatowej. MEN: już ją dostaliście
Przedstawiciel ZMP złożył też wniosek, by w tym roku zrezygnować z wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego, a także, by szkoły jako jednostki budżetowe JST mogły skorzystać ze wsparcia z tytułu ustawy COVID-wej, a co za tym idzie - zwolnienia z płacenia składek na ZUS za marzec, kwiecień i maj. Te rozwiązania miałyby pomóc samorządom przetrwać trudny finansowo okres związany z epidemią.
Czytaj: "Samorządy mają fikcyjne budżety. Czas o tym głośno powiedzieć"
Marek Wójcik pytał też ministrów, jakie są plany na kolejny rok szkolny i czy MEN planuje zwiększanie reżimu sanitarnego w szkołach. Gdyby tak miało się stać, to samorządowcy chcą gwarancji dodatkowych pieniędzy na to z budżetu państwa, gdyż – jak wskazują - koszty prowadzenia oświaty po raz kolejny się zwiększą. W odpowiedzi Wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że w tej chwili rząd planuje powrót od września do nauczania stacjonarnego.
Kolejne spotkanie Zespołu ma się odbyć za 2 tygodnie i będzie poświęcone tylko sprawom finansowania oświaty i reakcji rządu na złożone propozycje. Nie można wykluczyć, że odbędzie się ono w szerszym gronie. Przedstawiciele MEN uważają bowiem, że na tego typu rozmowy należy zaprosić przedstawicieli resortu finansów, a także rozwoju, gdyż o ile MEN może odpowiedzieć na postulaty dotyczące edukacji, to nie decyduje o składkach ZUS-owskich czy zwiększeniu wydatków.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Bolo
2020-06-22 09:04:51
Do nn: innym zawodom nikt nie uzupełnia, płacą tylko za to co wypracujesz
-
Ratownik
2020-06-22 09:02:56
Do nn: jak wytrzeźwiejesz to napisz na trzeźwo oco ci chodzi
-
nn
2020-06-22 01:02:04
Do Kodeks pracy dla nierobów: Byś się zdziwił jak by to wyglądało. Raczej dałbym wszystkich pod kartę nauczyciela a chodzilibyście jak w zegarku. Inwestycje w terminie by były oddawane a do lekarza nie byłoby kolejek. Jak jest termin to jest termin. Nie ma przebacz jak na kodeksie pracy, nierobie.... rozwiń