Partnerzy portalu

Związek Miast Polskich chce zawieszenia dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Szkoły będą mogły zawiesić ZUS?

Związek Miast Polskich chce zawieszenia dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Szkoły będą mogły zawiesić ZUS?
ZMP proponuje, aby w tym roku zrezygnować z wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego (fot. pixabay.com)
Związek Miast Polskich domaga się, by w planowanej na lipiec nowelizacji budżetu państwa doszło do zwiększenia subwencji oświatowej. Zarazem proponuje, aby w tym roku zrezygnować z wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego, a także, by szkoły jako jednostki budżetowe JST mogły skorzystać z możliwości zwolnienia z płacenia składek na ZUS za marzec, kwiecień i maj.

W czwartek (18 czerwca) przedstawiciele Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozmawiali zdalnie z wiceministrami edukacji: Marzeną Machałek i Maciejem Kopciem. W trakcie tego spotkania Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ZMP ds. legislacji stwierdził, że dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przez rząd propozycji jednorazowego zwiększenia subwencji oświatowej o 30 proc.

- To pozwoliłoby ograniczyć skutki pandemii, a także wyrównać ubytki w kasie samorządów związane np. z niedoszacowaniem podwyżek dla nauczycieli czy podwyższeniem płacy minimalnej - zaznaczył Wójcik.

Czytaj: Samorządy: chcemy podwyżki subwencji oświatowej. MEN: już ją dostaliście

Przedstawiciel ZMP złożył też wniosek, by w tym roku zrezygnować z wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego, a także, by szkoły jako jednostki budżetowe JST mogły skorzystać ze wsparcia z tytułu ustawy COVID-wej, a co za tym idzie - zwolnienia z płacenia składek na ZUS za marzec, kwiecień i maj. Te rozwiązania miałyby pomóc samorządom przetrwać trudny finansowo okres związany z epidemią.

Czytaj: "Samorządy mają fikcyjne budżety. Czas o tym głośno powiedzieć"

Marek Wójcik pytał też ministrów, jakie są plany na kolejny rok szkolny i czy MEN planuje zwiększanie reżimu sanitarnego w szkołach. Gdyby tak miało się stać, to samorządowcy chcą gwarancji dodatkowych pieniędzy na to z budżetu państwa, gdyż – jak wskazują - koszty prowadzenia oświaty po raz kolejny się zwiększą. W odpowiedzi Wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że w tej chwili rząd planuje powrót od września do nauczania stacjonarnego.

Kolejne spotkanie Zespołu ma się odbyć za 2 tygodnie i będzie poświęcone tylko sprawom finansowania oświaty i reakcji rządu na złożone propozycje. Nie można wykluczyć, że odbędzie się ono w szerszym gronie. Przedstawiciele MEN uważają bowiem, że na tego typu rozmowy należy zaprosić przedstawicieli resortu finansów, a także rozwoju, gdyż o ile MEN może odpowiedzieć na postulaty dotyczące edukacji, to nie decyduje o składkach ZUS-owskich czy zwiększeniu wydatków.

TAGI
KOMENTARZE5

  • Bolo 2020-06-22 09:04:51
    Do nn: innym zawodom nikt nie uzupełnia, płacą tylko za to co wypracujesz
  • Ratownik 2020-06-22 09:02:56
    Do nn: jak wytrzeźwiejesz to napisz na trzeźwo oco ci chodzi
  • nn 2020-06-22 01:02:04
    Do Kodeks pracy dla nierobów: Byś się zdziwił jak by to wyglądało. Raczej dałbym wszystkich pod kartę nauczyciela a chodzilibyście jak w zegarku. Inwestycje w terminie by były oddawane a do lekarza nie byłoby kolejek. Jak jest termin to jest termin. Nie ma przebacz jak na kodeksie pracy, nierobie....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!