Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wstrzymania prac nad projektem „Edukacja dla wszystkich”

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wstrzymania prac nad projektem „Edukacja dla wszystkich”
Rządzący nie mogą po raz kolejny w nieodpowiedzialny sposób reformować oświaty - apeluje Sławomir Broniarz (fot. mat. ZNP)
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego apeluje o wstrzymanie prac nad projektem „Edukacja dla wszystkich” i ponownie poddanie rozwiązań w nim zapisanych szerokim konsultacjom społecznym. Zdaniem związkowców proponowane zmiany są kontrowersyjne i budzą niepokój wśród nauczycieli, a stan zagrożenia epidemicznego nie sprzyja wdrażaniu tak poważnej zmiany w oświacie
 • ZNP zwraca uwagę, że wśród pedagogów rosną obawy związane z możliwością utraty uprawnień wynikających z ustawy Karta Nauczyciela, a niekorzystne zmiany w zakresie statusu zawodowego nauczycieli nie są akceptowane przez Związek.
 • Organizacja przekonuje ponadto, że utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego to okres niesprzyjający wdrażaniu tak poważnej zmiany w oświacie.
 • Rządzący nie mogą po raz kolejny w nieodpowiedzialny sposób reformować oświaty. Skutki mogą być katastrofalne – czytamy w stanowisku ZNP.

Po tym, jak kilka dni temu negatywne stanowisko w sprawie projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Edukacja dla wszystkich – ramy rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się” przyjęła Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” teraz sporo zastrzeżeń wobec tego projektu przedstawiło także prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. W opublikowanym 23 lutego stanowisku Związek domaga się wstrzymania prac nad tym projektem i stwierdza, że „uwzględniając zastrzeżenia wniesione przez nauczycieli praktyków, rodziców i partnerów społecznych należy ponownie poddać proponowane rozwiązania szerokim konsultacjom społecznym”.

- Projektowane zmiany w opinii środowiska nauczycielskiego są kontrowersyjne i budzą ogromny niepokój spowodowany troską o rozwój i warunki kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – pisze ZNP.

Czytaj: "Edukacja dla wszystkich" - MEN zaprasza na konsultacje

Związek podkreśla, że wśród pedagogów rosną obawy związane z możliwością utraty przez nich uprawnień wynikających z ustawy Karta Nauczyciela, a niekorzystne zmiany w zakresie statusu zawodowego nauczycieli nie są akceptowane przez ZNP jako reprezentanta środowiska nauczycielskiego.

Organizacja przekonuje ponadto, że utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego to okres niesprzyjający wdrażaniu tak poważnej zmiany w oświacie.

- W tym trudnym dla wszystkich czasie należy z wielką wrażliwością rozważyć zasadność poszczególnych rozwiązań i postawić pytanie – czy kolejna tak poważna zmiana systemowa powinna obecnie mieć miejsce, zwłaszcza w sytuacji braku odpowiednich nakładów finansowych niezbędnych do modyfikacji infrastruktury szkolnej i znaczącego zwiększenia stanu zatrudnienia w oświacie – czytamy w stanowisku ZNP.

Kończąc swój wywód związkowcy stwierdzają ponadto, że niedawne zmiany strukturalne w systemie oświaty doprowadziły do znacznego pogorszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży (liczne klasy, dwuzmianowość, braki kadrowe) i w tych warunkach nie jest możliwe właściwe zabezpieczenie potrzeb uczniów i wychowanków wymagających szczególnego wsparcia.

- Rządzący nie mogą po raz kolejny w nieodpowiedzialny sposób reformować oświaty. Skutki mogą być katastrofalne. Apelujemy o rozwagę – reformy w oświacie powinny być dokonywane w atmosferze dialogu z partnerami społecznymi, organizacjami samorządowymi oraz rodzicami uczniów i wychowanków – nawołuje podpisany pod stanowiskiem Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

TAGI
KOMENTARZE28

 • Rodzic 2021-02-28 16:50:07
  Do Doradca metodyczny: zrób sobie przerwę z tym powtarzaniem. Całkiem Ci się wszystko pokiełbasi 🤧
 • Doradca metodyczny 2021-02-27 10:08:08
  Rodzic, powtarzam ciągle, że Konfederaci to zbóje, nawet renciści. Wstyd.
 • Rodzic 2021-02-26 21:37:56
  Do Doradca metodyczny: ocho doradca pakuje hantlami, przyda się mięśniak do lewackich bojówek, bo ostatnio chyba z 20 lewaków pogonił jeden konfederat i to rencista 🤣😂🤣😂 moje wpisy nie są złośliwe, przedstawiają tylko prawdę 🤗

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!