Partnerzy portalu

Związek Powiatów Polskich proponuje zmiany do zmian w Prawie oświatowym

  • AKC
  • 15 lipca 2020 - 10:57
Związek Powiatów Polskich proponuje zmiany do zmian w Prawie oświatowym
Zdaniem ZPP, proponowane zmiany nie przyniosą pozytywnych skutków (fot. shutterstock)
Związek Powiatów Polskich odniósł się do opublikowanego na stronie Sejmu, a przedstawionego przez prezydenta RP, projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe (druk nr 458). Organizacja zwróciła się też do przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z wnioskiem o umożliwienie przedstawicielowi Związku Powiatów Polskich uczestniczenia w posiedzeniu komisji, na której rozpatrywany będzie projekt.

W ocenie ZPP, projekt w proponowanym kształcie może zniechęcić organizacje pozarządowe, zwłaszcza małe lokalne stowarzyszenia nie mające rozbudowanego zaplecza organizacyjnego, do podejmowania współpracy ze szkołami. Z drugiej strony, w przypadku dużej liczby organizacji zainteresowanych współpracą ze szkołą, zastosowanie procedury będzie rodziło koszty po stronie szkół (w konsekwencji po stronie organów prowadzących) .

Tymczasem, jak zauważa ZPP, w ocenie skutków regulacji (OSR) wskazano, że projektowana ustawa nie będzie miała wpływu na sektor finansów publicznych. 

- Projekt nie pozwoli na osiągnięcie celów wskazanych w uzasadnieniu do projektu. W uzasadnieniu wskazano bowiem, że projektowana regulacja urzeczywistnia prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, wyrażone w art. 48 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem o tym, jakie organizacje będą ostatecznie działać w szkole będzie decydować „prawo większości". Oczywistym jest, że nie zawsze zdanie większość będzie odzwierciedlało przekonania poszczególnych rodziców - pisze w liście do przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Andrzej Płonka, prezes zarządu ZPP.

Poniżej publikujemy szczegółowe uwagi ZPP do projektu ustawy oraz proponowane przez organizację zmiany przepisów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!