Związek Powiatów Polskich proponuje zmiany do zmian w Prawie oświatowym

W ocenie ZPP, projekt w proponowanym kształcie może zniechęcić organizacje pozarządowe, zwłaszcza małe lokalne stowarzyszenia nie mające rozbudowanego zaplecza organizacyjnego, do podejmowania współpracy ze szkołami. Z drugiej strony, w przypadku dużej liczby organizacji zainteresowanych współpracą ze szkołą, zastosowanie procedury będzie rodziło koszty po stronie szkół (w konsekwencji po stronie organów prowadzących) .
Tymczasem, jak zauważa ZPP, w ocenie skutków regulacji (OSR) wskazano, że projektowana ustawa nie będzie miała wpływu na sektor finansów publicznych.
- Projekt nie pozwoli na osiągnięcie celów wskazanych w uzasadnieniu do projektu. W uzasadnieniu wskazano bowiem, że projektowana regulacja urzeczywistnia prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, wyrażone w art. 48 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem o tym, jakie organizacje będą ostatecznie działać w szkole będzie decydować „prawo większości". Oczywistym jest, że nie zawsze zdanie większość będzie odzwierciedlało przekonania poszczególnych rodziców - pisze w liście do przewodniczącej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Andrzej Płonka, prezes zarządu ZPP.
Poniżej publikujemy szczegółowe uwagi ZPP do projektu ustawy oraz proponowane przez organizację zmiany przepisów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.