Partner portalu

Związkowcy dyskutują o pracy i wynagrodzeniach nauczycieli. Zjednoczą siły?

Związkowcy dyskutują o pracy i wynagrodzeniach nauczycieli. Zjednoczą siły?
Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprosił do rozmów przedstawicieli Forum Związków Zawodowych i oświatowej "Solidarności" (Fot. ZNP)
W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w środę po godz. 13.00 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej "Solidarności" na temat propozycji MEiN dotyczących zmian m.in. w pracy i w wynagrodzeniach nauczycieli.

Zaproszenie na spotkanie do Forum Związków Zawodowych i Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania wystosował w ubiegłym tygodniu Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zaproponował pozostałym dwu związkom omówienie działań związanych z propozycjami MEiN, jakie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił 21 września związkom na posiedzeniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

"Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie trzech central związkowych po pierwsze wyjaśni stanowiska zainteresowanych partnerów społecznych, a jednocześnie, w co głęboko wierzę, da jednoznaczne stanowisko wszystkich central związkowych, zarówno Forum, Solidarności, jak i ZNP, na temat projektowanych przez MEiN, a odrzucanych przez nas zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli, jak i proponowanych zmian dotyczących wynagrodzeń nauczycieli, bo trudno tu mówić o podwyżce" - powiedział przed spotkaniem prezes ZNP Sławomir Broniarz.

"Co zrobić z propozycjami, które są nie do przyjęcia?"

Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych zaznaczył, że "środowisko czeka na wspólne wystąpienie i wspólną ofertę, co zrobić z propozycjami ministerstwa, które są nie do przyjęcia". Przypomniał, że wszystkie trzy związki odrzucają propozycje MEiN. "Jestem dobrej myśli, zobaczymy, co będzie na spotkaniu" - dodał.

"Propozycje przedstawione 21 września przez ministra edukacji i nauki są dla Solidarności nie do przyjęcia, bo znacznie pogarszają warunki pracy i mimo rozpowszechnianych w mediach wiadomości przez ministerstwo wcale nie polepszają sytuacji finansowej nauczycieli" - powiedziała rzeczniczka KSOiW NSZZ "Solidarność" Monika Ćwiklińska.

Jak mówiła, z propozycji wynika to, że jeden nauczyciel zyska, a inny straci pracę. Podała, że według szacunku związku pracę może stracić 40 tys. nauczycieli, a wielu będzie zmuszona pracować w niepełnym wymiarze etatu. "Niezrozumiałe są dla nas takie pomysły" - dodała.

Pytana czy możliwe są wspólne działania wszystkich trzech związków, odpowiedziała: "Przybyliśmy na spotkanie, żeby właśnie o tym rozmawiać, ustalić warunki i sposób naszych kontaktów i współpracy. Zobaczymy, co przyniesie nasze spotkanie".

Sprawdź też Związki nauczycielskie się jednoczą. "Wystarczy tylko iskra".

Mniej stopni awansu zawodowego i podwyższenie pensum

Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stażysty i nauczyciela kontraktowego i wprowadzenie w ich miejsce jednego.

Resort proponuje także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego). Wyjaśnia, że zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym zakłada trzyletni okres przejściowy dający możliwość elastycznego przestawienia się na nowy system. Rozwiązania kadrowe - jak podaje - będą uwzględniały decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowaniu dotychczasowego wymiaru pensum i ustaleniu proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

Jednocześnie MEiN chce, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zmiany w wynagradzaniu nauczycieli

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej.

Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.

Czytaj Zmiany w statusie nauczycieli. Metropolie wstępnie za – czekają na konkrety.

Resort podaje, że po wprowadzeniu zmian, stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli wynosiły dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego - 4950 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 6400 zł brutto i dla nauczyciela dyplomowanego - 7750 zł brutto. Z kolei minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 4010 zł, nauczyciela mianowanego - 4540 zł i dla nauczyciela dyplomowanego - 5040 zł.

Manifestacja w Warszawie na znak protestu

Propozycje MEiN odrzuciły w całości ZNP i SKOiW NSZZ "Solidarność". ZNP na znak protestu zorganizowało w sobotę manifestację w Warszawie. Oświatowa "S" powołała sztab protestacyjny. Należący do Forum Związków Zawodowych Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" odrzuca propozycje MEiN z wyjątkiem jednego proponowanego rozwiązania - ustalania przez ministra edukacji i nauki w drodze rozporządzenia minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Swoje stanowiska związki przesłały do resortu edukacji i nauki. Kolejne posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty jest 22 października.

Wszystkie trzy centrale związkowe są przeciwne zwiększeniu pensum, wprowadzeniu 8 godzin dostępności nauczyciela. Opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. ZNP po raz drugi rozpoczęło zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Ubiegłoroczna została zawieszona ze względu na pandemię COVID-19.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany, czy propozycje resortu mogą jeszcze się zmienić, odpowiedział: "Ależ oczywiście (...). Jeszcze raz, spokojnie słuchajmy się: nie ma żadnych decyzji, to są propozycje. Powiedział także, że propozycje zmian dotyczące pracy i wynagrodzenia nauczycieli, przedstawione przez MEiN związkom zawodowym, przygotowane zostały przez nauczycieli i dyrektorów, "którzy widzą potrzebę zmian".

Czytaj Piotr Duda do premiera: czas wywiązać się z umowy z oświatową "Solidarnością".

TAGI
KOMENTARZE2

  • Wielunianin 2021-10-13 16:38:58
    Nauczyciel jest osoba wysokiego zaufania publicznego, więc powinien reprezentować wysokie walory etyczne i moralne. A przede wszystkim SZANOWAĆ CZŁOWIEK A ORAZ JEGO ŻYCIE I GODNOŚĆ! To dlaczego osoba PEDAGOGA Z WIELUNIA pracującą w szkole IMIENIA... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II Z PREMEDYTACJĄ GODZI W ŻYCI...E starszych i schorowanych ludzi EMITUJAC IM OBRZYDLIWY ODÓR KULINARNY DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! I zapewniam iż wie ona że dla tych ludzi ta działalność na pewno skończy się ŚMIERCIĄ! TO jest pewne i nieuniknione. Jak najbardziej macie Państwo prawo do godnej pracy i płacy ale każdy z Was ma MORALNY obowiązek szanować drugiego człowieka - jego życie i godność. Bez względu na światopogląd lub jego brak (to nie jest istotne). Każdy człowiek ma prawo do życia i to jest sprawa bezdyskusyjna.  rozwiń
  • Muzyk po AM. 2021-10-13 14:32:51
    Należałoby się zająć pracą emerytów w szkołach, a szczególnie w szkołach muzycznych. Tam emeryci, którzy pobierają emerytury pracują prawie na całych etatach. Natomiast młodzi instrumentaliści dostają godziny, które pozostają, czyli np. 8 czy 10 godzin.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!