Związkowcy kontra MEiN: nie o ten zespół chyba chodziło

Związkowcy kontra MEiN: nie o ten zespół chyba chodziło
Spotkanie ministra Czarnka ze związkami nauczycielskimi w październiku 2020 r. było jedynym i miało charakter zapoznawczy. Teraz ruszają negocjacje (fot. MEN)
W czwartek 29 kwietnia odbędzie się pierwsze od sierpnia 2020 r. posiedzenie zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Według informacji przekazanych przez Ryszarda Proksę z oświatowej Solidarności minister Przemysław Czarnek przedstawi na nim koncepcję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli, która miałaby obowiązywać już od 2022 r. – To nieprawda, tego nie ma w programie – mówią przedstawiciele konkurencyjnych związków i zastanawiają się, co z tym fantem zrobić.

Zgodnie z informacjami ujawnionymi w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl przez Ryszarda Proksę, przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, dzisiaj odbędzie się posiedzenie zespołu trójstronnego ds. statusu zawodowego nauczycieli, podczas którego minister nauki i edukacji przedstawi propozycję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. - Jeżeli się dogadamy, to zmiany byłyby uwzględnione już w budżecie na nowy rok. Czyli ewentualna zmiana weszłaby od stycznia 2022 r. – mówił przewodniczący oświatowej Solidarności.

Okazuje się jednak, że przedstawiciele dwóch konkurencyjnych związków zawodowych skupiających pracowników oświaty nie mają pewności co do takiego przebiegu spotkania. W programie, który znalazł się na ich zaproszeniach na posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, nie ma ani słowa na temat zapowiadanych przez Ryszarda Proksę rewelacji.

Tylko dwa punkty

- Z wczorajszej wypowiedzi Ryszarda Proksy dowiedzieliśmy się, że będą wznowione rozmowy w sprawie systemu wynagradzania nauczycieli, ale my w zaproszeniu mamy sprawy związane z rozpoczęciem pracy szkół po lockdownie i omówienie filarów wsparcia dla uczniów powracających z nauki zdalnej do szkoły, więc tak naprawdę nie wiemy, co tam będzie. Nie chcę powiedzieć, że te sprawy nie są ważne, ale na pewno nie są to tematy dla zespołu do spraw statutu zawodowego nauczycieli – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Witkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”, reprezentujący Forum Związków Zawodowych całkowicie potwierdza, że w zaproszeniu znalazły się tylko dwa punkty: powrót uczniów do nauki stacjonarnej i drugi, dotyczący programów ministerstwa edukacji i nauki wspomagających powrót uczniów do nauki, które nijak się mają do zadań powołanego przez MEiN zespołu trójstronnego.

- Spotykamy się on-line o godz. 11.00, po raz pierwszy od sierpnia 2020 r. W ten sposób minister Przemysław Czarnek wypełnia obietnicę z października, że będzie się często spotykać z nami. Ale być może przewodniczący Proksa mówił o innym spotkaniu lub o spotkaniu, które odbędzie się po posiedzeniu zespołu, w którym my nie dostąpimy zaszczytu uczestniczenia. W programie naszego spotkania jest też punkt „sprawy różne” więc być może w tym właśnie punkcie minister uchyli rąbka tajemnicy i odniesie się do tych nowości, o których mówi pan Proksa – komentuje Sławomir Wittkowicz.

Nie ten zespół?

Krzysztof Baszczyński nie kryje irytacji. Podkreśla, że ostatnie spotkanie zespołu trójstronnego pod koniec sierpnia 2020 było poświęcone różnym wariantom finansowania oświaty i ten temat nie został zakończony, dlatego dziwi się, że teraz ministerstwo przechodzi do kolejnych wątków, o których tak naprawdę zamierza powiedzieć dopiero na spotkaniu.

- To nie powinno tak wyglądać, że na posiedzeniu pojawia się temat, do którego ZNP w żaden sposób nie jest przygotowany. Jeżeli mamy rozmawiać o wariantach to wypada nam jako partnerowi społecznemu te warianty pokazać, bo nie może być tak, że patrząc w ekran będziemy je na bieżąco analizowali - mówi.

Podobnie jak przewodniczący Wittkowicz zastanawia się, czy to nie będzie tak, że zespół się spotka i będzie rozmawiał o wskazanych w programie tematach, a dopiero po nim odbędzie się spotkanie z oświatową Solidarnością.

- Skoro Ryszard Proksa mówił, że rozmowy będą wznowione, to znaczy, że były prowadzone, a jeśli były prowadzone to bez naszego udziału. I jeśli miałoby się okazać, że wszystko zostało już ustalone, także wybiegając w przyszłość, to jesteśmy nawet skłonni zawiadomić o tym organizacje międzynarodowe, bo system wynagrodzenia nauczycieli to sprawa, którą resort powinien wynegocjować ze wszystkimi reprezentatywnymi związkami, a nie tylko z Solidarnością – mówi.

Podkreśla, że byłaby to ostateczność. Obecnie, wobec braku jakichkolwiek konkretów na temat spotkania, przedstawiciele ZNP reprezentujący związek w zespole trójstronnym spotkają się o godzinie 9:30 w celu przygotowania strategii działania na dzisiejsze spotkanie.

TAGI
KOMENTARZE5

  • Kasia 2021-04-29 12:58:30
    Do Punk: ostatnie słowo w punkt
  • Punk 2021-04-29 12:50:35
    I jak zawsze podzieleni, zamiast trzymać się razem walczą ze sobą, a Czarnki będą robić co im się tylko przyśni. Matoły!
  • Kasia 2021-04-29 10:16:05
    Do K2: przypomnij sobie kto odebrał prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielom i który związek pod przywódcwem kogo to przyklepał.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!