Zwolnienie z egzaminów, prostsza kwalifikacja uczniów. Solidarność apeluje ws. ukraińskich dzieci

  • AKC
  • 24 marca 2022 - 11:10
Zwolnienie z egzaminów, prostsza kwalifikacja uczniów. Solidarność apeluje ws. ukraińskich dzieci
Dzieci w oddziale przygotowawczym w SP nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie - zdjęcie ilustracyjne (fot. MEiN).
- Docierają do nas sygnały i prośby dyrektorów, nauczycieli o złagodzenie zapisów, dotyczących oceniania, klasyfikowania i przeprowadzania egzaminów młodych uchodźców - informuje oświatowa "Solidarność" i wnioskuje do MEiN o dokonanie zmian w zakresie oceniania, klasyfikowania i przeprowadzania egzaminów dla dzieci i młodzieży - uchodźców wojennych z Ukrainy.


  • Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku pozytywnie ocenia działania MEiN zabezpieczające od strony prawnej powstawanie oddziałów przygotowawczych.
  • Zwraca jednak uwagę na konieczność złagodzenia przepisów dotyczących egzaminowania i klasyfikacji ukraińskich dzieci uczęszczających do polskich szkół.
  • Związkowcy upominają się także o lepsze wynagrodzenia dla nauczycieli - projekt PiS nie pełni roli motywacyjnej.  "Przy tak wysokiej inflacji oraz znacząco zwiększonej pracy nie satysfakcjonuje nauczycieli i związkowców"- czytamy.

- W związku z agresją Rosji na Ukrainę w polskich szkołach znalazły się dzieci, często po traumatycznych przeżyciach ostatnich dni i tygodni. Dzięki szybkim zmianom przepisów, wiele z nich uczęszcza już do szkół. Docierają do nas sygnały i prośby dyrektorów, nauczycieli o złagodzenie zapisów, dotyczących oceniania, klasyfikowania i przeprowadzania egzaminów młodych uchodźców - informuje oświatowa "Solidarność" - czytamy w piśmie Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku

W oparciu o art. 59 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (poz. 583) związkowcy wnioskują do MEIN o:

- zwolnienie (za zgodą rodzica/opiekuna) z egzaminu ósmoklasisty  w roku szkolnym 2021/2022 uczniów - uchodźców wojennych z Ukrainy,

- złagodzenie w maksymalnym stopniu oceniania uczniów w szkołach podstawowych, odejście od skali stopniowej,

- możliwość klasyfikowania i promowania uczniów w oparciu o uczestnictwo w zajęciach szkolnych,

- dokonanie zapisu na świadectwie szkolnym, w jakim czasie dziecko przebywało w szkole. Pozwoli to, w przypadku zmiany szkoły lub jej zakończenia, właściwie zaplanować dalszy proces kształcenia dziecka w kolejnej placówce,

- przyjmowanie dziecka do szkoły zgodnie z rocznikiem, przepisy obecnie obowiązujące pozwalają na przyjęcie dziecka do szkoły zgodnie z ukończoną klasą. Nieznajomość języka polskiego, różnice w treściach nauczania między naszymi systemami kształcenia utrudnia nabywanie nowych umiejętności uczniom z Ukrainy. Stąd konieczność wydłużenia procesu kształcenia.

Czytaj też: Czarnek: Zamiast 40-osobowych klas, lepiej tworzyć oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Prezydium sekcji pozytywnie ocenia działania MEiN zabezpieczające od strony prawnej powstawanie oddziałów przygotowawczych. Pozwolą one na przygotowanie uczniów z Ukrainy od strony pewnego minimum językowego oraz umożliwią kontynuowanie nauki w polskiej szkole. Wymaga to odpowiedniego wsparcia finansowego szkół i organów prowadzących na tworzenie takich dodatkowych oddziałów.

Finansowa motywacja dla nauczycieli

Prezydium Sekcji za ważne uznaje także odpowiednie zmotywowanie finansowe nauczycieli, którzy realizują zwiększone zadania. Przedstawiony 22 marca poselski projekt wzrostu o 4,4 proc. średnich wynagrodzeń od maja do grudnia 2022 r. nie pełni tej roli i przy tak wysokiej inflacji oraz znacząco zwiększonej pracy nie satysfakcjonuje nauczycieli i związkowców.

Zgodnie z projektem noweli, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Zdaniem wnioskodawców umożliwi to podwyżki dla nauczycieli od 1 maja, gdyż zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

Czytaj tutaj: Wynagrodzenia nauczycieli - podwyżka o 4,4 proc. i ani grosza więcej

W projekcie zapisano też, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r.

Zgodnie z projektem subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

 

TAGI
KOMENTARZE1

  • Ponury 2022-03-24 14:13:10
    Przecz z egzaminami!!!! Zbyt mało mamy Hartmanów i Sadurskich. Facebook miejscem habilitacji, Twiter daje profesurę...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!