Partner portalu

Zwolnienie z W-F-u a kompetencje dyrektora szkoły. Jest stanowisko MEiN

Zwolnienie z W-F-u a kompetencje dyrektora szkoły. Jest stanowisko MEiN
Dyrektor szkoły nie może wymagać od rodziców albo pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów - tak brzmi stanowisko MEiN (fot.men.gov.pl)
W przepisach prawa są unormowania, które umożliwiają dyrektorowi szkoły zwolnienie ucznia z W-F-u na podstawie opinii lekarza. Dyrektor nie może jednak wymagać od rodziców lub pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalisty. Taką opinię może wydać lekarz POZ – wynika z informacji MEiN.
  • Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia rozpatrzono informację na temat założeń i strategii uczestnictwa uczniów z długoterminowymi chorobami w zajęciach wychowania fizycznego.
  • "Dyrektor szkoły nie może wymagać od rodziców albo pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów" - powiedziała naczelnik wydziału z departamentu wychowania i edukacji włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki, Helena Marianowska. 
  • "Taką opinię może wydać lekarz POZ, bowiem jednym z jego zadań jest identyfikacja problemów zdrowotnych ucznia oraz pomoc i wspieranie w ich rozwiązywaniu" - podkreśliła.

Marianowska podkreśliła, że wychowanie fizyczne to nie tylko przygotowanie sprawnościowe, ale przede wszystkim prozdrowotne na całe życie. Zwróciła uwagę, że wychowanie fizyczne jest obowiązkowe dla uczniów w klasach od IV do VIII i w szkołach ponadpodstawowych.

"Dzieci również chorują, w związku z tym w przepisach prawa znajdują się unormowania, które umożliwiają dyrektorowi szkoły zwolnienie ucznia, na podstawie opinii wydanej przez lekarza i na czas określony w tej opinii, z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach W-F-u" - powiedziała.

Czytaj też: Dokumentacji bilansowa dzieci zostanie zinformatyzowana

"Dyrektor szkoły nie może wymagać od rodziców albo pełnoletniego ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów. Taką opinię może wydać lekarz POZ" - podkreśliła.

Dodała, że lekarz POZ określa m.in. kwalifikacje do grupy na zajęciach W-F-u i sportu szkolnego. W ramach tej kwalifikacji lekarz określa zdolność do zajęć sportowych lub wskazuje konieczne modyfikacje, kierując się stanem zdrowia konkretnego ucznia. W niektórych sytuacjach, ze względu na bezpieczeństwo ucznia, istnieje konieczność wyeliminowania pewnych ćwiczeń, zmniejszenia lub zwiększenia ich intensywności, wprowadzenia dodatkowych form aktywności ruchowej. W przypadku choroby trwającej dłużej niż 30 dni uczeń może otrzymać orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania.

"Żadne dziecko w systemie oświaty nie jest wykluczone. Jeżeli jest chore, to obowiązkiem dyrektora i nauczycieli jest dostosować warunki tak, by dziecko mogło uczestniczyć we wszystkich obowiązkowych zajęciach. Zajęcia W-F-u są zajęciami obowiązkowymi i są sytuacje, że można zwolnić ucznia z tych zajęć na czas określony w opinii lekarza, to nie musi być lekarz specjalista. Lekarza PZO zna dziecko i jest uprawniony do wydania takiej opinii" - powtórzyła Marianowska.

Praca nad zmianą przepisów w toku

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 13 września poinformował, że w MEiN trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji W-F-u. Zapytany o to, czy długoterminowe zwolnienia dla uczniów z lekcji wychowania fizycznego będą odtąd wystawiali lekarze specjaliści, Czarnek poinformował, że nie ma jeszcze takich przepisów.

Czytaj też: Statut szkoły, który łamie prawo. Ten raport ujawnia, że w Polsce to norma

"Postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka rzeczywiście jest sensowny. Oczywiście, że jest wiele dzieci i młodzieńców, którzy muszą mieć zwolnienia z W-F-u ze względu na swój stan zdrowia. No ale też wiemy, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost. A dzisiaj, zwłaszcza w sytuacji pocovidowej, po tym długim okresie nauki zdalnej, kondycja fizyczna dzieci i młodzieży, jak stwierdzają wszyscy specjaliści (...), jest gorsza niż przed covidem" - ocenił. Dodał, że sytuacja wymaga zwiększenia liczby lekcji W-F-u.

W tej sytuacji - według niego - "zwolnienia na wyrost powinny być likwidowane". "Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali specjaliści z poszczególnych specjalności - kardiologiczne kardiolog, neurologiczne neurolog i tak dalej - jest godny rozważenia" - zaznaczył Czarnek. Szef MEiN poinformował, że trwają prace nad zmianą tych przepisów.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!