Partnerzy portalu

290 projektów na Dolnym Śląsku w ramach Polskiego Ładu

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 2 listopada 2021 - 12:30
Na Dolnym Śląsku będzie realizowanych 290 projektów w ramach pierwszej transzy rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład. Do regionu trafi ponad 1,6 mld zł – przypomniał podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląskie Jarosław Obremski.
  • Polski Ład to istotny element nadrabiania czasu związanego z wyrównywaniem braków infrastrukturalnych. Na Dolnym Śląsk w ramach pierwszej transzy Programu Inwestycji Strategicznych trafi 1,6 mld zł - powiedział Jarosław Obremski.
  • Będzie realizowanych 290 różnego rodzaju projektów, najwięcej drogowych, ale też wodnokanalizacyjnych, w tym na przykład budowa oczyszczalni ścieków - zaznaczył.
  • Trwają już przygotowania do drugiego naboru wniosków. Drugi nabór też będzie pilotażowy, ponieważ w trakcie tych naborów uczymy się wspólnie tego programu - dodała Beata Daszyńska-Muzyczka.

We wtorek odbyło się spotkanie dolnośląskich samorządowców z wojewodą oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beatą Daszyńską-Muzyczką.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że Polski Ład to "istotny element nadrabiania czasu związanego z wyrównywaniem braków infrastrukturalnych". Obremski przypomniał, że na Dolnym Śląsk w ramach pierwszej transzy Programu Inwestycji Strategicznych trafi 1,6 mld zł. "Będzie realizowanych 290 różnego rodzaju projektów, najwięcej drogowych, ale też wodnokanalizacyjnych, w tym na przykład budowa oczyszczalni ścieków" - mówił wojewoda.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka przypomniała, że w pierwszym, pilotażowym naborze do programu, samorządy w skali kraju złożyły 8 tys. wniosków na łączną kwotę 93 mld zł. "Ponad 4 tys. wniosków uzyskało pozytywną akceptacja, a kwota przeznaczoną na pierwszy nabór została z 20 mld zł zwiększona do ponad 23 mld zł" - mówiła prezes.

Dodała, że trwają już przygotowania do drugiego naboru wniosków. "Drugi nabór też będzie pilotażowy, ponieważ w trakcie tych naborów uczymy się wspólnie tego programu. Jest jeszcze wiele pytań i wątpliwości. Mamy naleciałości z innych programów, gdzie były rozdzielane pieniądze, a nie pieniądze pod konkretną inwestycję; mamy też kalkę z wykorzystania środków europejskich" - mówiła. Prezes poinformowała, że na przełomie listopada i grudnia będą ogłaszane kolejne nabory wniosków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!