Partnerzy portalu

6 mld zł dla samorządów. Powstanie fundusz inwestycji samorządowych

6 mld zł to wartość Funduszu Inwestycji Samorządowych, czyli tarczy inwestycyjnej dla samorządów, która pozwoli im zrekompensować ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronowirusa - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdajemy sobie sprawę, jak duże są ubytki w budżetach samorządowych spowodowanych spadkiem wpływów z podatku CIT i PIT. Niektóre jednostki samorządu terytorialnego sygnalizowały spadek wpływów nawet o 40 proc. - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
  • Mamy nadzieję, że samorządy nie zatrzymają tego inwestycyjnego konia w biegu - zaznaczyła minister.
  • Dodała, że 6 mld zł netto rekompensuje ubytki, jakie samorządy mają dziś z tytułu ubytków wpływów podatkowych". Przedstawiła też zasady podziału FIS.

Minister wskazała, że Fundusz Inwestycji Samorządowych jest elementem pakietu stymulującego rozwój gospodarki, który ma wspomóc przedsięwzięcia realizowanych przez gminy i powiaty w całej Polsce. Przypomniała, że to właśnie samorządy odpowiadają za ok. 40 proc. wydatków inwestycyjnych w kraju i nowy fundusz ma wspomóc je zarówno w kontynuowaniu już rozpoczętych przedsięwzięć jak i tych zupełnie nowych.

"Zdajemy sobie sprawę, jak duże są ubytki w budżetach samorządowych spowodowanych spadkiem wpływów z podatku CIT i PIT" - powiedziała. Dodała, że takim krytycznym miesiącem był kwiecień, kiedy to niektóre jednostki samorządu terytorialnego sygnalizowały spadek wpływów nawet o 40 proc.

"Mamy nadzieję, że samorządy nie zatrzymają tego inwestycyjnego konia w biegu" - powiedziała minister. Dodała, "że 6 mld zł netto rekompensuje ubytki, jakie samorządy mają dziś z tytułu ubytków wpływów podatkowych".

Emilewicz przedstawiła też zasady podziału FIS. Wskazała, że 5 mld zł zostanie podzielonych pomiędzy samorządy gminne "zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji" na podstawie wyliczonego algorytmu. Dodała, że przy wyliczaniu kwot dla gminnych samorządów większych i bogatszych uwzględniony będzie tzw. czynnik korygujący.

Pozostały miliard złotych z funduszu przeznaczony będzie dla powiatów, przy czym - jak zaznaczyła minister - poziom grantu, podobnie jak w przypadku gmin, też będzie wyliczany przy pomocy algorytmu.

"Pieniądze te będą przekazywane na wniosek składany do wojewodów i będą przelewane niemal automatycznie na konta JST" - powiedziała.

Otrzymane środki będzie można przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje, czyli - jak wyliczyła Emilewicz - np. na drogi, chodniki, żłobki, kanalizacje itp. Dodała, że mogą one także stanowić wkład własny np. przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych środków publicznych np. z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiedziała, że środki z nowego funduszu będzie można wydatkować do końca 2022 roku.

Przypomniała też, że możliwość stworzenia FIS została przygotowana w ustawie, którą w piątek przyjął Sejm. "Jeśli Senat nie będzie zwlekał, to po podpisaniu ustawy przez prezydenta, można będzie już składać wnioski" - podkreśliła.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!