Partnerzy portalu

6 stron kompromisu w sprawie majątków samorządowców

 • GK
 • Opublikowano: 22 listopada 2011 - 12:03 | Zaktualizowano: 24 listopada 2011 - 11:51
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, uważa, że większość uwag samorządowców do proponowanych wzorów oświadczeń majątkowych należy uwzględnić. Mamy całe jego pismo w tej sprawie.

ZAKTUALIZOWANY. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, uważa, że większość uwag samorządowców do proponowanych wzorów oświadczeń majątkowych należy uwzględnić. Jacek Cichocki poinformował o tym – jeszcze jako sekretarz stanu w Kancelarii Rady Ministrów – Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Wspomniane uwagi zostały zgłoszone przez samorządy po sierpniowym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, co przedłużyło prace nad projektami poza przewidywany wcześniej termin przygotowania poprawionych wersji. Niemniej, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy tekstu projektów oraz obowiązujących ustaw, znaczna część zgłoszonych uwag została uznana za uzasadnioną" - czytamy w liście Jacka Cichockiego do Adama Misiuwiańca, sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czytaj też: Samorządowcy zdesperowani w sprawie oświadczeń majątkowych

Powrócił w związku z tym m.in. podział oświadczeń na część jawną (A) i niejawną (B). Adres zamieszkania został przeniesiony do części niejawnej oświadczenia. Poza tym w oświadczeniu majątkowym nie będą musiały być zamieszczane informacje dotyczące nabycia mienia do majątku osobistego małżonka. Poza tym zrezygnowano z konieczności podawania danych podmiotu, od którego mienie nabyto. Proponowane rozwiązania mają doprecyzować informacje, jakie należy zawrzeć w oświadczeniu, tak, aby wyeliminować wątpliwości, co do zakresu tych informacji.

Czytaj też: Walka o rozsądek w ujawnianiu majątków 

Bój o formularze majątkowe rozgorzał w sierpniu gdy rząd oznajmił, że zamierza wprowadzić nowe ich wzory. 

W odpowiedzi samorządowcy domagali się m.in. zweryfikowania listy osób objętych obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych. Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich zwracał uwagę na to, że projektowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów założenia do ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów, a zwłaszcza dwukrotne zwiększenie liczby osób, które będą musiały składać oświadczenia majątkowe, spowoduje, że absolwenci dobrych uczelni nie będą chcieli pracować w samorządach. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poprosił minister Julię Piterę o zweryfikowanie listy tych osób.

Pismo Jacka Cichockiego w dziale multimedia. Ma sześć stron.

DO POBRANIA
Pismo Jacka Cichockiego
Pismo Jacka Cichockiego
KOMENTARZE3

 • michnik 2011-11-22 14:14:15
  Ja tam go nie widziałem na KWRiST? Może ślepy jestem :-)
 • Loża szyderców 2011-11-22 14:06:40
  Heh: "Mamy całe jego pismo w tej sprawie." Jest się czym chwalić, skoro całe pismo było dostępne na stronie KWRSiT już w czwartek w zeszłym tygodniu.
 • Andrzej 2011-11-22 09:29:57
  Cóż oświaqdczenia majątkowe "bolą" tych, którzy maja cos do ukrycia, tych, którzy wykorzystuja zajmowane stanowiska dla osiągnięcia nie zawsze zgodnych z prawem korzyści majątkowych kosztem społeczeństwa. Bardzo dobrze, że są i że pozostają. Oczywiście adresy zamieszkania nie sa potrzebne ...i powinny byc ukryte aby nie kusić np. złodziei.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!