Partnerzy portalu

79 sądów rejonowych wydziałami zamiejscowymi

  • PAP
  • Opublikowano: 6 października 2012 - 15:54 | Zaktualizowano: 8 października 2012 - 07:26
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek – poinformowała w sobotę rzeczniczka ministra Patrycja Loose.

Na mocy podpisanego w piątek przez ministra rozporządzenia od 1 stycznia 2013 roku 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe – cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych – sąsiednich sądów.

Czytaj też: Nie dla likwidacji 79 sądów rejonowych w Polsce

„Wszyscy widzimy, nawet na przykładzie sprawy Amber Gold, że polskie sądownictwo nie funkcjonuje tak jakbyśmy tego oczekiwali. Konieczne są głębokie zmiany ustawowe i organizacyjne” – powiedział w sobotę w Krakowie Gowin.

Dodał, że jedną z takich zmian będzie „przekształcenie mniejszych sądów w wydziały zamiejscowe sądów większych, tak żeby sędziowie orzekali wtedy, kiedy mają trochę więcej czasu, już nie w jednym sądzie – jak obecnie – ale w dwóch, a czasami nawet w trzech”.

Minister podkreślił, że ostateczna liczba zreorganizowanych sądów to efekt wielomiesięcznych konsultacji ze środowiskiem sędziowskim, środowiskami lokalnymi i konsultacji politycznych.

Czytaj też: Likwidacja sądów nie da oszczędności

„Ostatecznie przyjęliśmy kryterium całkowicie obiektywne. O tym, który sąd stanie się wydziałem zamiejscowym decyduje wyłącznie liczba sędziów. To jest najlepszy dowód na to, że te zmiany nie mają charakteru politycznego. Kryterium jest maksymalnie zobiektywizowane” – zaznaczył.

„Po wprowadzeniu reformy w praktyce zmieni się tylko nazwa, bo zniesiony sąd będzie teraz wydziałem zamiejscowym większego sądu rejonowego. Nadal w tym samym miejscu obywatele będą mogli załatwić swoje sprawy, bez konieczności udania się do innego miasta. Nie będzie również przeszkód, by nadal działały kasy, czy biura podawcze. Decyzje w tej sprawie podejmować będą prezesi sądów” – powiedziała Loose.

Dodała, że pracownicy administracyjni zasilą wydziały orzecznicze wymagające wzmocnienia.

<!-- pagebreak //-->

Resort sprawiedliwości uzasadnia, że „celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów”.

„Reorganizacja umożliwi prezesowi sądu rejonowego sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których przykładowo występują braki kadrowe” – powiedziała rzeczniczka ministra.

Ministerstwo zaznacza, że przy typowaniu sądów do zniesienia kierowało się m.in.: wpływem spraw do danego sądu, liczbą sędziów, liczbą ludności w obszarze danego sądu i kwestią udogodnień dla obywateli.

„Reorganizacja ma przede wszystkim służyć temu, by przy racjonalniejszej strukturze organizacyjnej, która pozwali na bardziej efektywne wykorzystanie kadr, obywatele mieli łatwiejszy dostęp do sądu i by krócej czekali na rozpatrzenie swojej sprawy, a ewentualne oszczędności nie stanowiły decydującej przesłanki dla planowanych zmian” – argumentuje resort.

Zgodnie z rozporządzeniem zniesione mają zostać wybrane sądy rejonowe z obszaru właściwości 35 sądów okręgowych. Najwięcej – dziewięć sądów rejonowych – z obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Poznaniu. Będą to sądy w: Chodzieży, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Obornikach, Rawiczu, Śremie, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie.

Pozostałe sądy objęte rozporządzeniem to w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w:

– Bydgoszczy sądy w: Mogilnie, Nakle nad Notecią, Tucholi, Żninie;

– Elblągu sądy w: Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim;

– Gdańsku sąd w Kościerzynie;

– Gorzowie Wielkopolskim sądy w: Strzelcach Krajeńskich i Sulęcinie;

– Jeleniej Górze sądy w: Kamiennej Górze i Lwówku Śląskim;

– Kaliszu sądy w: Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie;

– Kielcach sądy w: Kazimierzy Wielkiej, Opatowie, Pińczowie, Staszowie, Włoszczowie;

– Koninie sąd w Słupcy;

– Koszalinie sąd w Sławnie;

– Krakowie sądy w: Miechowie i Suchej Beskidzkiej;

– Krośnie sąd w Brzozowie;

– Legnicy sąd w Jaworze;

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!