Partnerzy portalu

Absolutorium dla burmistrza Konstancina

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny udzieliła burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Zarówno dochody gminy, jak i wydatki były o kilkanaście procent wyższe niż w 2010 roku. Samorząd zanotował dochody w wysokości prawie 120 mln zł, a wydał nieco ponad 111 mln zł.

Mimo że sesja absolutoryjna zazwyczaj budzi emocje jedynie wśród samorządowców, warto podkreślić, że w myśl prawa, są to jedne z najważniejszych obrad w roku. Rada miejska uchwala budżet, a następnie kontrolując jego wykonanie przez burmistrza, podejmuje decyzję o udzieleniu absolutorium za jego należyte wykonanie.

Mimo że są to raczej marginalne sytuacje, rada miejska mogłaby podjąć decyzję o nieudzieleniu burmistrzowi absolutorium. Konsekwencją takiej uchwały mogłoby być referendum, podczas którego mieszkańcy zadecydowaliby o odwołaniu burmistrza.

Jednak, żeby doszło do takiej sytuacji radni musieliby wykazać, że Kazimierz Jańczuk rzeczywiście popełnił rażące błędy, a następnie większością głosów najpierw podjąć decyzję o nieudzieleniu absolutorium, a potem zdecydować o referendum.

W tym przypadku zarówno radni z komisją rewizyjną na czele, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie ocenili finansowe poczynania Kazimierza Jańczuka. 18 radnych było za udzieleniem absolutorium, a dwóch wstrzymało się od głosu, nikt spośród samorządowców nie był przeciwny.

Dochody w 2011 roku ogółem zrealizowano w kwocie 119.901.671,58 zł, co stanowiło 103,39 % planu po zmianach i oznacza wzrost w stosunku do 2010 roku o ok. 18,6 %. Natomiast wydatki wykonano w wysokości 111.066.279,73 zł, tj. w 92,4 % planu (8,8 mln złotych nadwyżki budżetowej).

Były one wyższe o ok. 19,4 % od wydatków poniesionych w 2010 roku. Inwestycje i zakupy inwestycyjne zostały wykonane w prawie 88 %. Samorząd wydał 22 spośród zaplanowanych na ten cel 25 mln złotych.

<!-- pagebreak //-->

Samorząd Konstancina-Jeziorny nie zrealizował kilku z zaplanowanych zadań, wśród których znalazły się m.in. inwestycje drogowe – przebudowa ul. Jagiellońskiej, Piasta, Jaworowskiej (4 mln zł), modernizacja oświetlenia przy ul. Sienkiewicza, Źródlanej i Wierzejewskiego (3 mln zł), przebudowa ul. Batorego (800 tys. zł) czy modernizacja willi Hugonówka.

Nie rozpoczęto także prac kanalizacyjnych i wodociągowych w wielu miejscowościach na terenie gminy, których mieszkańcy od lat czekają na infrastrukturę. W kolejce czekają również inwestycje „przedszkolne” – budowa nowej placówki w Oborach i przebudowa istniejących przy ul. Wareckiej i Jaworskiego.

Najwięcej pieniędzy w 2011 roku pochłonęły przebudowa Parku Zdrojowego (9,3 mln złotych) oraz spłaty długów (ponad 5 mln złotych) i rozliczenie przedsięwzięć realizowanych w ubiegłych latach (m.in. bloki w Mirkowie – 3,2 mln złotych).

Warto dodać również, że gmina wydała aż 30,6 mln złotych na oświatę, 8,5 mln zł na gminne drogi, prawie 3 mln złotych na kulturę i 1,6 mln złotych na kulturę fizyczną. Funkcjonowanie urzędu w tym pensje pracowników pochłonęły 8,2 mln złotych.

„Mocną stroną tego budżetu jest niskie zadłużenie gminy, które na koniec grudnia 2011 roku wyniosło 12.579.785,93 zł, to 10,49 % względem osiąganych dochodów” – podkreślił burmistrz Kazimierz Jańczuk.

„To daje dobrą sytuację wyjściową na 2013 rok, gdzie przed nami co najmniej cztery wielkie przedsięwzięcia: rozpoczęcie budowy ratusza, remont „Hugonówki” oraz budowa sieci wodno-kanalizacyjnych w północno-zachodnim Skolimowie oraz południowej części gminy” – dodał burmistrz, który podziękował radnym za pozytywną ocenę i zapewnił, że w przyszłości dołoży wszelkich starań, by wyniki finansowe konstancińskiego samorządu były jeszcze lepsze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!