Partnerzy portalu

Adamczyk liczy, że niebawem ruszy inwestycja związana z nową „sądeczanką”

  • PAP
  • 25 października 2021 - 15:15
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, budowa nowej drogi nr 75 Brzesko-Nowy Sącz, tzw. sądeczanki ruszy ”niebawem". Zadanie ma zapewnione finansowanie, a GDDKiA złożyła wnioski o decyzję środowiskową - przypomniał.

"Mam nadzieję, że już niebawem inwestycja ruszy, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wnioski do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o pozyskanie decyzji środowiskowej, a kiedy będziemy już mieli decyzję środowiskową w ręku będziemy mogli przystępować do przetargu na projekt i realizację inwestycji" - ocenił Adamczyk w poniedziałek podczas briefingu w Kurowie (Małopolskie).

Jak wskazał, dzięki nowej trasie "ziemia sądecka wreszcie zostanie otwarta na bezpieczny system komunikacyjny naszego kraju, ziemia sądecka nie będzie już wykluczona komunikacyjnie".

Nowa "sądeczanka" została wpisana w 2017 r. do Programu Budowy Dróg Krajowych, w którym zarezerwowano wtedy na nią prawie 1,8 mld zł. W połowie ub.r. rząd przyjął uchwałę zwiększającą wydatki na ten program, dzięki czemu środki na budowę drogi nr 75 zostały podwyższone o 1,4 mld zł, do blisko 3,2 mld zł.

Odcinek "sądeczanki" Brzesko-Nowy Sącz będzie drogą klasy głównej przyspieszonej, z dwoma jezdniami, każda po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km. Dostępność do niej będzie zrealizowana poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wyeliminowaniem zjazdów.

Pod koniec zeszłego miesiąca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy nowej dwujezdniowej drogi krajowej nr 75 na odcinku od Brzeska do Nowego Sącza. Wniosek uwzględnia trzy warianty przebiegu tej trasy - wariant C jest rekomendowany, warianty A i F wskazano jako alternatywne.

Według przewidywań ogłoszenie przetargu i realizacja zadania możliwa byłaby w latach 2023-2026.

W październiku ub.r. została podpisana umowa na zaprojektowanie i zbudowanie tzw. łącznika brzeskiego o długości ok. 3 km łączącego drogę krajową nr 75 z autostradą A4 i stanowiącego pierwszą część "sądeczanki". W poniedziałek oddany do użytku został most na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza, przez który w przyszłości ma przebiegać nowa trasa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!